SpaceX läkitab kosmosse võimsaima raketi pärast Apollode ajastut

 (19)
SpaceX uusim rakett maketina eilsel esitlusel. Foto Brendan Smialowski, AFP
SpaceX uusim rakett maketina eilsel esitlusel. Foto Brendan Smialowski, AFPScanpix

Falcon-9-Heavy kujutab endast jõulisemaks muudetud versiooni kosmoseraketist, mille abil California ettevõte SpaceX kavatseb varsti toimetada rahvusvahelise kosmosejaama juurde robot-prahilaeva. Uus rakett peaks suutma madalale Maa orbiidile toimetada korraga rohkem kui 53 tonni kaaluva koorma — kaks korda rohkem kui kosmosesüstik.

Ettevõtte tegevjuht Elon Musk rõhutas, et kindlasti on kavas muuta rakett piisavalt ohutuks, et sellega saaks kosmosse transportida ka inimesi. Jõudlus, mida 70 meetri kõrgune rakett tõotab, teeb tema sõnul võimalikuks palju mastaapsemad ja auahnemad lennud kosmosejaamast kaugemalegi, vahendab BBC.

Falcon-9-Heavy ühendab endas kolmes standardse Falcon-9-tüüpi raketi tuumiketapid. Üheskoos käitab neis sisalduv kütus 27 eraldist rakettajamit — praegu standardsetele Falconitele paigaldatavate mootorite täiustatud versioone.

Rakett Falcon 9-Heavy

Stardihetkel peaks rakettide tõukejõud ulatuma 17 meganjuutonini — suurusjärk, mis on võrreldav 15 Boeing 747 üheaegse lendutõusmisega. „Kui [Kuu-rakett] Saturn 5 välja arvata, on tegemist kõige võimsama liiklusvahendiga maailma ajaloos,“ rõhutas hr Musk, kelle kinnitusel võib Falcon-9-Heavy sobida koguni teadlaseid vägagi huvitavate kivimiproovide Marsilt Maale toimetamiseks.

Muski hinnangul kujuneb Falcon-9-Heavy läbimurdeliseks ka hinna osas. Üksikute lendude maksumus jääb vahemikku 80–125 miljonit dollarit, mis tähendab, et ühe lastikilo toimetamine orbiidile läheb maksma vaid umbes 2000 dollarit.

Esimene lend stardib USA Vandenbergi õhujõudude baasist; hilisemate lendude stardipaigaks on kavandatud Canaverali neem Floridas. Mullu suutis SpaceX ajaloo esimese eraettevõttena kosmoseraketi orbiidile läkitada ja ka ühes tükis tagasi Maale toimetada.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.