Šotimaalt leitud muinastempel ähvardab Stonehenge'i varjutada

 (24)
Šotimaalt leitud muinastempel ähvardab Stonehenge'i varjutada
Foto: BCC

Šoti saarestikust Orkneylt leitud 5000 aasta vanune tempel võib arheoloogide arvates olla tähtsam avastus kui kuulus Stonehenge.

Brodgari maaninaks (ingl Ness of Brodgar) nimetatavast paigast tootis telekanal BBC2 aimesarja „Muinasbritannia ajalugu” (A History of Ancient Britain) raames saate, mille juht Neil Oliver nimetab arheoloogilist leidu „meie aja olulisemaks avastuseks”, vahendab The Daily Mail.

Seni on välja kaevatud 14 kiviaegse rajatise varemed, ent termo-geofüüsikalise tehnoloogia toel on tuvastatud kokku sada hoonet, mis moodustavad iselaadse tempellinnaku.

Seni on noorema kiviaja kultuuri keskseks vaatamisväärsuseks peetud Stonehenge’i-nimelist mälestist, mida Orkney leid aga koos sealsete Suurbritannia varaseimate teadaolevate seinamaalingutega varjutada ähvardab.

„Hoonete tohutusuure võrgustiku väljakaevamine Orkneyl võimaldab meil taasluua terve kiviaegse maailma. See avab akna neoliitiliste usundite müsteeriumidesse,” rääkis Oliver.

Eksperdid loodavad, et avastus pakub uusi arusaamu sellest, mida uskusid ja teadsid kiviaegsed ürginimesed maailma ja universumi kohta.

Šoti mägismaa ja saarte ülikooli (University of the Highlands and Islands) arheoloog Nick Card osutas, et arheoloogi jaoks on tegemist unelmate leiupaigaga. "Neil väljakaevamistel ei lähe kunagi igavaks. See on ainulaadne avastus.”

Mõned osad templist on 800 aastat vanemad kui 800 kilomeetrit lõuna pool Wiltshire’is paiknev Stonehenge.

Väljakaevamiste paik asub väga lähedal Brodgari sõõri (ingl Ring of Brodgar) nimelisele kiviringile ja Stennessi kuulsatele kivisammastele. Seda ümbritseb müür, mida usutakse omal ajal olevat küündinud kolme meetri kõrgusele.

Arheoloogid leidsid mõnede hoonete seinte sisekülgedelt punaseid siksakjooni, mille näol arvatakse olevat tegu kiviaegsete taiestega — kõige iidsematega, mis seni leitud.

Tänase seisuga on välja kaevatud umbes kümme protsenti kogu leiupaigast. Kõige seal leiduva avastamine ja analüüsimine võib võtta veel aastakümneid.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.