Soovid saada juhiks? Leia endale sõpru!

 (11)
Soovid saada juhiks? Leia endale sõpru!
Foto: Wikipedia, vabakasutuseks

Paistab, et liidripositsiooni saavutamine ei sõltu niivõrd sellest, mida me teame, vaid sellest, keda tunneme.

Ühiskondlike võrgustike ülesehitus nii veebis kui ka päriselus paistab omistavat juhistaatuse neile, kellel on kõige arvukamalt sõpru, vahendab New Scientist.

Käsuahelad võivad kujuneda ilma, et rühma liikmed — juht nende hulgas — teaksid, kes on tipus.

Sageli on välja pakutud, et kõige mõjukamad inimesed on need, kellel on kõige rohkem kasulikke suhteid, kuid seda hüpoteesi on tegelikus maailmas keeruline katseliselt kontrollida.

Brüsseli vabaülikooli ULB teadlane Cedric Sueur koos kolleegidega uuris aga hoopis seda, kuidas kaks liiki makaake — Togiani saarestiku mustad makaagid (Macaca tonkeana, pildil) ja reesusmakaagid (Macaca mulatta) — langetavad kogukondlikke otsuseid, nagu näiteks, millal ja kuhu edasi rännata.

Tuli välja, et mõlema liigi juhtimishierarhia tulenes lihtsast rusikareeglist: üksikisendid järgisid oma lähimate liigikaaslaste käitumist. Nii kerkibki kõige suurema hulga ühiskondlike sidemetega isend iseareneva hierarhia juhiks.

Kõige arvukamate tutvustega isendite käitumise matkimisest paistab tõusvat mitmesugust kasu.

Seotud lood:

"Kui rühma teised liikmed hangivad mingisugust informatsiooni, võib tihedate ühiskondlike sidemetega juhil sellele samuti parem juurdepääs olla," selgitas uurimuse kaasautor Andrew King Ühendkuningriigis Hatfieldis tegutsevast kuninglikust veterinaarkolledžist. "Väga lihtsast reeglist, mille kohaselt matkitakse sõpru, kasvavad välja pealtnäha parimad otsused," osutas ta.

Praegu uurib King samasuguseid võrgustikstruktuure kalade juures. "Loodame, et tendentside näol, mida me parajasti avastame, on tegemist universaalsete printsiipidega," märkis ta.

California osariigis La Jollas tegutseva Scrippsi okeanograafiainstituudi uurija George Sugihara, kes ise viidatud uurimistöös ei osalenud, pakub, et taolised struktuurid võivad tõepoolest olla laialt levinud.

"Paljud toitumisahelate juures täheldatud omadused võivad tuleneda tõeliselt lihtsatest koostamisreeglitest," leiab ta.

Lisaks tõstab Sugihara esile samasuguste seotusmustrite tuvastamise tähtsust inimühiskonnas.

Hiljuti läbi viidud Facebooki-seoste uurimus annab mõista, et inimeste puhul tuleb arvesse võtta muidki muutujaid. Tuttavatele avaldatava mõju määr sõltub veel näiteks soost, east ja perekonnaseisust.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.