Soomere: ei või iial teada, millal koroonaviirus võib saada osaks inimese organismist

 (11)
Tarmo Soomere
Tarmo SoomereFoto: Ilmar Saabas

Väga suur osa inimene organismist ei koosne tema enda rakkudest ja nii võib ka koroonavirus saada osaks sellest, leiab Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

„Kui küsida, kuidas toimib meie keha, ja hakkame kokku lugema meie rakkusid, mis näiteks minu isiku sees hetkel eksisteerivad, siis tuleb välja, et umbes pool ja isegi vähem kui pool on minu kui inimese organismi rakud," rääkis Tarmo Soomere eile Eesti Kultuuri Koja konverentsil.

Soomere rääkis, et palju rohkem kui pool ei kuulu tema organismi juurde. Enamasti on need mingisugused bakterid, kes elavad kuskil meie sees ja tänu millele me saame üldse eksisteerida.

„Nii et minu ja võõra vahetegemine ühe organismi tasemel on äärmiselt keerukas," ütles akadeemik.

Ta märkis, et need rakud, need bakterid - need on immunoloogilises mõttes inimese osa.

„Immuunsüsteem ei hakka neile vastu ja me ei või iial teada, millal koroonaviirus või mõni koroonaviiruse tüvi saab oluliseks osaks inimese eluprotsessis," ütles Soomere.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!