Soome legaliseerib kanepipõhise ravimi

 (54)
Soome legaliseerib kanepipõhise ravimi
Foto: GW Pharmaceuticals

Soome ravimiamet Fimea kinnitab, et ametlikku otsust on oodata lähinädalatel.

Soomes kiidetakse kanepipõhise ravimi müük tõenäoliselt varsti heaks, vahendab sealse rahvusringhäälingu Yleisradio põhjal ajaveeb Kanepitemp.

"Müügilitsentsi väljastamisele ei paista enam takistusi olevat," rääkis Fimea ravimtoodete hindamise osakonna juhataja Erkki Palva.

Arutluse all on kanepipõhine suukaudne pihustatav ravim Sativex, mille müügi on teiste hulgas juba litsentseerinud Rootsi ja Ühendkuningriik.

Soomes tähendab Sativexile müügiloa andmine, et patsiendid saavad seda seaduslikult arsti retseptiga osta, mingisuguseid täiendavaid volitusi selleks tarvis pole.

Praegu volitab Fimea meditsiinilise kanepi kasutamist juhtumipõhiselt. Alates 2008. aastast on ravimiamet andnud vastava loa 62 patsiendile.

Suurem osa neist patsientidest põeb hulgiskleroosi — kroonilist haigust, millega kaasnevad valusad lihaskrambid, mille leevendamiseks kanepit välja kirjutataksegi.

Alternatiividest leebem?

Hulgiskleroosipatsient Soile Lehtonen on meditsiinilist kanepit pruukinud aasta. Ta ei kasuta küll Sativexi, vaid ettevõtte Bedrocan turustatavaid kanepiõisikuid. Bedrocani ravikanepit imporditakse Hollandist ning selle hankimiseks on ka edaspidi tarvis Fimea juhtumipõhist heakskiitu.

Seotud lood:

Lehtoneni jaoks oli retsepti ja volituse hankimise protsess nagu vastuvoolu ujumine.

Esmalt küsis ta retsepti Tampere ülikooli haiglast, kuid talle vastati eitavalt. Seejärel pidi ta tükk aega otsima eraarsti, kes retsepti talle välja kirjutaks.

"Võrreldes teistega, mida ma proovinud olen, et ole kanep kange ravim," kinnitab Lehtonen. "Näiteks kas või opioidipõhistel ravimitel on loetletud rohkem kõrvalmõjusid kui kanepil."

"Kanep pole valuvaigisti!"

Helsingi ülikooli keskhaigla valu-uurija professor Eija Kalso kardab, et ravimile müügiloa andmisel hakkab kanepipruukimine laiemalt levima.

"Võimalik, et tulevikus hakatakse seda välja kirjutama ka valuliste haiguste vastu, mille puhul kanepist pole abi. Tarvitamiseks võib olla ka muid põhjuseid, näiteks see, et patsient on varem kanepit pruukinud," rääkis Kalso.

Ta rõhutas, et opioidide tõhusust on demonstreeritud paremini kui kanepi oma, mille mõjusid polevat eriti uuritud.

"Kanep ei ole üldvaluvaigisti. See ei aita ägeda valu ega näiteks vähktõvega kaasnevate valude vastu," väitis Kalso.

Professori arvates võiks meditsiinilise kanepi retseptide väljakirjutamist lubada ainult neile neuroloogidele ja arstidele, kes on spetsialiseerunud hulgiskleroosile.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!