Seni võimsaim superarvuti selgitab välja universumi tekkeloo

 (90)
Seni võimsaim superarvuti selgitab välja universumi tekkeloo
Fotod: AFP

IBM loob kõigi aegade võimsaimat superarvutit, mille ülesanne on välja selgitada universumi tekkelugu.

See töötleb ööpäevas kaks korda sama palju infot kui terves internetis liigub - täpsemalt loodetavasti paar eksabaiti päevas, vahendab Mail Online.

Aastaga peaks kogunema 300-1500 petabaiti töödeldud andmeid, mis ületab CERNis kasutatava Suure Hadronite Põrguti tulemuse 10-100 kordselt.

Need pärinevad 2024. aastal valmivalt SKA (Square Kilometre Array) raadioteleskoobilt, millega hakatakse uurima arenevaid galaktikaid, musti auke ja tumeainet ning mis suudab "näha" 13 miljardi aasta tagust aega universumi koidikul

SKA saab olema 50 korda võimsam ükskõik millisest senisest raadioseadmest ja praegu kasutatud vahenditest 10 000 korda kiirem.

SKA projekti juhid kogunesid 3. aprillil Amsterdami, et arutada teleskoobi tulevast asukohta. Variantidena on mainitud Austraaliat ja Lõuna-Aafrikat, kus (Karoo kõrbes) testitakse hetkel SKA pisemat prototüüpi KAT-7.

Selle ehitamist alustatakse loodetavasti 2016. aastal ja süsteem hõlmab kokku 4920 ruutkilomeetrit. See vajab nii palju fiiberoptikat, et sama kaablipuntraga saaks maakerale kaks ringi peale teha.

Teadlased usuvad, et SKA annab seni parima võimaluse avastada meie päikesesüsteemist väljaspool eksisteerivaid eluvorme.

(Piltidel kunstnike nägemused, milline süsteem tulevikus välja näeb.)

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.