Seni vägevaim kõigist abivahenditest: biooniline lääts kingib kotkapilgu terveks eluks

 (66)
Seni vägevaim kõigist abivahenditest: biooniline lääts kingib kotkapilgu terveks eluks
FOTO: Marko Mumm

Kanadas British Columbia provintsis on üks optometrist leiutanud seni vägevaima kõigist silmanägemist korrigeerivatest läätsedest.

Too seade võimaldab inimesel väidetavalt näha täiuslikust loomulikust nägemisest kolm korda paremini vajaduseta igasuguste kontaktläätsede või prillide järele — ja nii kogu ülejäänud elu!

Ettevõtte Ocumetics Technology Corporation asutaja ja tegevjuht dr Garth Webb on võtnud nõuks heita prillid ja kontaktläätsed igaveseks ajaloo prügikasti.

Pärast kolme miljoni dollari investeerimist kaheksa aastat väldanud uurimis- ja arendustöösse ning hulga rahvusvaheliste patentide taotlemist on tema firma nimelt välja tulnud spetsiaalse „bioonilise läätsega“, mis kannab nimetust Ocumetics Bionic Lens.

Lääts näeb välja nagu tilluke läbipaistev nupp, kuid dr Webb usub, et see suudab teha revolutsiooni silmanägemise praavitamise valdkonnas. „Täiuslik nägemine peaks olema inimõigus,“ avaldas dr Webb arvamust.

Biooniline lääts siirdatakse patsiendi silma kaheksa minutit vältava valutu protseduuri käigus. Kuuldavasti meenutab too silmakirurgiline operatsioon, mille käigus eemaldatakse silmast lääts ja asendatakse tehisläätsega, veidi kaelõikust.

Protseduur on lihtne ega nõua ei tuimestust ega ka hilisemat taastusravi haiglas.

Biooniline lääts volditakse kokku nagu einepannkook ja viiakse silma sisemusse füsioloogilise lahusega täidetud süstla abil. Umbes kümne sekundi pärast rullub tehislääts iseenesest lahti ja laotub silmale ning inimese nägemine ongi ainsa hetkega eluks ajaks korrigeeritud!

Seotud lood:

Kirjeldatud tehnika täpse toimimise saladusi pole veel avalikustatud, kuid dr Webb kinnitab, et tehisläätse siirdamine on täiesti ohutu ega põhjusta silma sees mingisuguseid bioloogilisi-füüsikalisi muutuseid.

Leiutisel on muidki plusse peale rohkem kui ideaalse nägemismeele tagamise. Nimelt ei saa inimesel, kellele on kirurgiliselt silma paigaldatud biooniline lääts, kunagi tekkida kaed — silmade loomulikud läätsed, mis vananedes kaega kattuma kipuvad, on ju asendatud palju vastupidavamate kunstlike läätsedega.

Protseduur on ka märksa ohutum kui laserlõikused, mille käigus kõrvetatakse silma pinnalt maha rikkumata sarvkesta kiht ja millega seonduvad mitmesugused võimalikud komplikatsioonid nagu ülitundlikkus kiiskava valguse suhtes või probleemid autojuhtimisega pimedal ajal.

Dr Webbi lahendus välistab kõik sellised ebakohad, kuna tema meetodil korrigeeritud silmanägemine jääb igavesti täiuslikuks ega töntsistu aja jooksul.

Enne kui dr Webb biooniliste läätsede paigaldamise protseduurile Kanada ja muude riikide vastavate ametkondade heakskiitu taotlema hakkab, katsetatakse neid veel loomade ja seejärel pimedate inimeste silmades.

Esimesed Ocumeticsi bioonilised läätsed võivad kättesaadavaks muutuda juba 2017. aastal. Esialgu ei hakata siirdamisprotseduuri võimaldama noorematele kui 25 aastastele inimestele, kuna kuni selle vanuseni pole silma siseehitus veel lõplikult välja kujunenud.