Selgus majas: Kuul leidub tõepooolest vett

 (33)
Selgus majas: Kuul leidub tõepooolest vett
---

Kolmelt Kuud uurinud kosmoselaevalt saadud andmetest ilmneb, et Kuu-pinna tolmukübemeid katab õhuke veekile. Kuigi kile on õhuke, võiks ühest kuupmeetrist pinnasest välja pigistada ehk isegi liitri jagu vett.

Hiljuti ennetähtaegselt tegevuse lõpetanud India Kuu-orbiter Chandrayaan-1 oli üks neist kosmoselaevust, mille pardainstrumendid veemärke täheldasid, vahendavad ERR teadusuudised.

Teised uurimisjaamad, mis Chandrayaani tulemusi kinnitavad, on ameeriklaste sond Deep Impact ja Ühendriikide ning Euroopa koostöös opereeritav Cassini.

Mõlemad viimati nimetatud tegid vaatlusi juba üsna tükk aega tagasi, Cassini näiteks, mis praegu Saturni ümber tiirleb, tervelt kümmekonna aasta eest. Tänu Chandrayaanile on hakatud omaaegseid mõõtmistulemusi aga uues valguses nägema.

Teadlased oletavad, et tolmukübemeid katva vee tekkel on tähtis osa päikesetuulel, Päikeselt pidevalt tulvaval osakestevool, mis kutsub arvatavasti Kuu pinnal esile keemilise reaktsiooni, milles hapniku ja vesiniku aatomid omavahel vee molekuliks ühinevad.