Seksuaalne ahistamine lapsepõlves seab ohtu mehe südame

 (12)
Seksuaalne ahistamine lapsepõlves seab ohtu mehe südame
Scanpix

Meestel, kes lapseeas seksuaalse väärkohtlemise ohvriks langevad, on väärkohtlemata meestega võrreldes kolm korda suurem risk saada südamerabandus, selgub värskest uurimusest.

Uurimus keskendus USA haiguste kontrolli ja ennetuse büroo CDC 2010. aastal läbi viidud käitumisriskitegurite vaatlusuuringu andmetele, vahendab India päevaleht DNA.

Behavioural Risk Factor Surveillance Survey raames küsitletud 5095 üle 17-aastast meest ja 7768 naist hõlmanud representatiivse valimi soospetsiifilistele erinevustele.

Ajakirjas Child Abuse & Neglect ilmunud artiklist nähtub, et naistel seost lapsepõlves aset leidnud sugulise ahistamise ja hilisemate südamerabanduste vahel ei tuvastatud.

Seda, et mõni neile lähedane isik oli neid enne 18. eluaastat väärkohelnud, möönsid 57 meest ja 154 naist. Südamerabanduse olid tervishoiutöötajad diagnoosinud 377 mehel ja 285 naisel.

"Meestel, kes tunnistasid, et kannatasid lapsepõlves seksuaalse väärkohtlemise all, osutus südamerabanduste ilmnemise risk hilisemas elus eriti suureks," selgitas uurimuse juhtiv autor, Toronto ülikooli Lynn Factori ja Sheldon Inwentashi nimelise sotsiaaltöö fakulteedi professor Esme Fuller-Thomson.

"Olime eeldanud, et seos südamerabanduste ja väärkohtlemise vahel johtub seksuaalse ahistamise ohvrite tervistkahjustavast käitumisest, näiteks ahistamata meestega võrreldes ohtramast alkoholipruukimisest ja suitsetamisest või kõrgemast üldisest stressitasemest ja vaesusest täiskasvanueas," lisas prof Fuller-Thompson.

Seotud lood:

"Pole selge, miks seksuaalselt ahistatud meestel on suurem südasüdamerabanduse risk, aga lapseeas ahistatud naistel mitte," lisas uurimuse kaasautor doktorikandidaat Sarah Brennenstuhl.

"Võimalik, et naiste toimetulekustrateegiad on teistsugused kui meestel, kuna naised on varmamad otsima väärkohtlemisest üle saamiseks vajalikku toetust ja psühholoogilist nõustamist."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.