Seks võib istuva eluviisiga inimese südamele saatuslikuks saada

 (15)
Seks võib istuva eluviisiga inimese südamele saatuslikuks saada
Scanpix

Värske analüüs näitab, et seks ja füüsiline treening võivad väheliikuvatel eakatel inimestel esile kutsuda südamerabandusi. Risk pole küll kõrge, ent tuletab siiski meelde, et need, kes on koormust pikka aega vältinud, peaksid oma liikumiskombeid muutma vähehaaval, eriti keskeas. Neil, kes teevad trenni regulaarselt, on oht kohe pärast seksuaalset või füüsilist pingutust südamerabandus saada palju väiksem, märkis töö juhtiv autor, Bostoni meditsiinikeskuse doktor Issa Dahabreh.

„Väga vale oleks, kui keegi järeldaks meie uurimusest, et inimesed peaksid aktiivsest liigutamisest loobuma,“ rõhutas Dahabreh. „Kui midagi järeldada, siis just vastupidist.“ Täna ajakirjas Journal of the American Medical Association avaldatud analüüs kombineeris enam kui 6000 patsienti hõlmanud 14 uurimust, vahendab PhysOrg.com.

Uurimus keskendus vaid neile, kes olid saanud südamerabanduse või südamerikke tagajärjel surnud, pöörates erilist tähelepanu sellele, millega need inimesed tunni või kahe vältel enne rabandust tegelesid, ning kõrvutades seda suuremate südameprobleemideta inimeste igapäevase tegevusega.

Uurimuse seesugune ülesehitus pidi andma vastuse küsimusele, miks südamerabandused juhtusid just siis, kui juhtusid.

Koondatud tulemuste analüüsi kohaselt kergitasid füüsiline koormus ja seks südamerabanduse riski umbes kolm korda. Treening suurendas südamerikkest johtuva äkksurma tõenäosust viis korda. Põhjuslikku seost seksi ja südamerikkelise äkksurma võimaluse vahel uurijad ei tuvastanud.

Üksikisiku jaoks on vastav risk igal juhul äärmiselt väike.

„Kui jälgiksite ühe aasta jooksul 10 000 inimest, kes kõik otsustavad oma füüsilise koormuse määra suurendada ühe trennitunni võrra nädalas, võiksite täheldada kaht või kolme südamerabandust üle keskmise,“ näitlikustas Dahabreh.

Enamiku jaoks meist nullivad riski treenimisega kaasnevad hüved. Mida sagedamini trenni teha, seda väiksem on üldiselt võimalus, et treening või seks südamerabanduse tingib.

Suurem osa uuringusse hõlmatud patsientidest olid 50ndate eluaastate lõpus ja 60ndate eluaastate alguses, ent tulemused võiksid olla hoiatuseks suvalises vanuses inimestele, kelle liikuvus on langusteel.

Kehalist trenni võiks isegi pidada seksi risttreeninguks, ütles Loodeülikooli Fenbergi-nimelise arstiteaduskonna südamehaiguste uurija Mercedes Carnethon, kes ise ülalmainitud uurimuses ei osalenud.

„Regulaarne füüsiline tegevus on pika, ohutu, tervisliku suguelu eelduseks,“ rõhutas Carnethon. „Kui see ka ei pane inimesi teatud kehalise aktiivsuse määra säilitama, siis ma ei tea, mis paneb,“ ütles ta. „Minge välja ja jalutage. Tehke midagi.“

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.