Seagripp võib levida inimestelt sigadele

 (13)
Seagripp võib levida inimestelt sigadele
Päevaleht/Pressifoto

Katsed näitavad, et seagripi tüvi A/H1N1, mis levib inimeste seas pandeemiana, nakatab ka sigu ning levib nendegi seas väga kiiresti. Viirusetüvi, milles on segunenud seagripi, linnugripi ja inimese gripi viiruse geenid, teadlaste sõnul kanadele siiski ei nakka.

Ajakirjas Journal of General Virology,  avaldas grupp saksa teadlasi Thomas Vahelnkampi juhtimisel  uurimistulemused, mis olid saadud, kui eksperimendi korras nakatati viis siga sama seagripi viirusetüvega, mis põhjustas inimeste seas pandeemia. Nelja päevaga levis virus nakatatutelt üle kolmele nakatamata seale. Kõikidel sigadel ilmnesid selle aja peale seagripi kliinilised sümptomid, vahendavad ERR Teadusuudised.

“Kuigi seagripi pandeemia puhkedes kardeti, et inimesed võivad saada viiruse sigadelt, pole seni kinnitust leidnud, et sead või ükskõik, millised muud loomad oleksid süüdi seagripi levikus inimeste seas,“ ütles Vahlenkamp.

“Mida hoogsamalt seagripp inimeste seas levib, seda tõenäolisemaks muutub aga, et inimestel leviv viirusetüvi võib minna üle hoopis sigadele,” arutleb Vahlenkamp. Seepärast tuleks tema hinnangul võtta kasutusele kõik võimalikud meetmed, et sellist arengut vältida.