Schrödingeri kass 2.0 sureb ja elab korraga kahes karbis

 (6)
Schrödingeri kass 2.0 sureb ja elab korraga kahes karbis
Kass. (Foto: Guima San/Creative Commons)

Korraga nii elus kui ka surnud olevast karbis redutavast Schrödingeri kassist on saanud kvantfüüsika veidruste musternäide. Rühm füüsikuid on suutnud pista nüüd sama ''kassi'' korraga kahte ''karpi''. Lahendus võiks vähendada kvantarvutite poolt tehtavate vigade hulka.

Vahendab ERR Novaator

Austria füüsik Erwin Schrödinger lootis enam kui 80 aasta eest ellu (ja surma) kutsutud kassiga näitlikustada ühte kvantmehaanika põhitõdedest. Mikroskoopilised osakesed nagu footonid, aatomid ja molekulid eksisteerivad enne mõõtmist kõigis võimalikes olekutes. Juhul, kui panna suletud karpi kass koos radioaktiivse aatomi lagunemisel tsüaniidi vallandava mürgiampulli ja uraani aatomiga, võibki olla kass karbist väljaspool asuva vaatleja jaoks korraga nii elus kui ka surnud. Olgugi, et tegu on teineteist välistavate olekutega. Teisisõnu on kass superpositsioonis.

''Pärismaailmas me muidugi kasse karpi ei pane ja sellest ei tõuseks ka erilist praktilist kasu. Selle asemel kasutame näiteks valgusosakesi – footoneid, mida võibolla korraga ka kümneid. Meie eksperimendis 80 ehk läheneme makrotasandile,'' selgitas Chen Wang, Yale'i ülikooli füüsik ja uue uurimuse juhtivautor ERR Novaatorile.

Ajakirjas Science kirjeldatavas katses kasutas Wang koos Robert Schoelkopfiga täpsemalt üliväikestes õõnsustes võnkuvaid mikrolaineid.
Loe edasi siit