Sammuke vaktsiinile lähemale? Austraalia laboris õnnestus koroonaviirust taastoota

 (11)
Sammuke vaktsiinile lähemale? Austraalia laboris õnnestus koroonaviirust taastoota
Foto: REUTERS

Koroonaviirus osutus arvatust ohtlikumaks ja vaktsiin esialgu puudub, kuigi osad nakatanutest saavad ise terveks. Aga Austraalias suudeti viirust vähemalt laboris taastoota, mis võib olla sammuke vaktsiini leidmisele lähemale.

Oskus viirust laboritingimustes taastoota laseb selle olemust lähemalt uurida ja tundma õppida, mh luua teste, millega tuvastada nakatunuid enne neil haiguse kehaliste sümptomite ilmumist.

Viirust taastootnud Austraalia labor asub Melbourne'is, Peter Doherty nimelises nakkuste ja immuunsuse instituudis.

Labor jagab oma töötulemusi Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO), mis levitab seda omakorda üle maailma, et keegi võimalikult ruttu vaktsiini loomiseni jõuaks.

Kuuldavasti suutsid koroonaviirust laboris taastoota eelnevalt ka juba hiinlased, aga nemad oma leidudest WHO-d ei informeerinud. Mis on üsna üllatav, kui arvestada, et Hiina valitsus on koroonaviirusest ja selle levikust info jagamisel osutunud palju koostööaltimaks kui selle sajandi alguses SARS-i puhul.

Hongkongis on võimalik vaktsiin juba valmis saadud, aga seda pole veel inimeste peal katsetatud.

Eilse seisuga on maailmas teada 7783 koroonaviirusega nakatunut ja 170 selle tõttu surnut. Austraalias on leitud seitse nakatunut, keegi neist pole (veel) eluohtlikus seisundis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!