Samm tuleviku meditsiinini: Lahustuv elektroonika tungib meie ajju

 (4)
Samm tuleviku meditsiinini: Lahustuv elektroonika tungib meie ajju
Foto: John A. Rogers / https://illinois.edu

Rühm Ameerika ja Lõuna-Korea teadlasi on loonud paari kuuga kehas lahustuvad riisiterasuurused sensorid, millega saab mõõta aju temperatuuri, rõhku ja happelisust. Leiutis võiks muuta hõlpsamaks ajuvigastuse tõttu kirurgi noa alla sattunud patsientide hilisema jälgimise, kuid mitte ainult.

Vahendab ERR Novaator

Sisuliselt pole idees midagi uut. Näiteks on arstid kasutanud juba aastaid haavade kokku õmblemiseks siidi, mis lagundatakse keha enda poolt võõrkehana juba paari nädalaga. Paari aasta eest näitasid aga teadlased selgelt, et biolagunevaks saab muuta ka oluliselt keerukamaid asju, sealhulgas transistore, dioode ja mitut sorti sensoreid.

''Sellest ajast saadik on valdkond hüppeliselt arenenud ja oleme loonud terve uue klassi materjale, millest saab ehitada meditsiinis kasutatavaid ja reaalselt kasulikke seadmeid. Materjaliteaduse alusuuringute tegemise asemel saame rääkida juba inseneriteaduse rakendamisest,'' sõnas uut sensorit kirjeldava uurimuse juhtivautor ja biolaguneva elektroonika üks pioneere John Rogers Illinois' ülikoolist.

Loe edasi siit