Samblik saab avakosmoses hästi hakkama

 (15)
Samblik saab avakosmoses hästi hakkama
Reuters/Scanpix

Elu on väga vastupidav. Vähemalt mõned elu vormid. Rahvusvahelises Kosmosejaamas MKS/ISS tehtud katsetest ilmneb, et samblik jääb ka avakosmoses ellu. Tulemus, mis annab tuge arusaamale, et elu võis Maale kanduda kosmosest, pakub huvi ka kosmeetikutele.

Teadlased saatsid 2008. aastal kosmosejaama kohvrisuuruse katsekasti, et proovida järele kastis sisaldunud orgaaniliste ühendite ja elusolendite vastupidavust kosmosetingimustele. Kui astronaut väljub avakosmosse, siis kannab ta skafandrit, mis kaitseb teda kahjulike mõjude eest, vahendavad Vikerraadio Teadusuudised.Ent katsekastiga kosmosejaama välisseinale riputatud baktereid, seemneid, samblikke ja vetikaid ei püütud see-eest vähimalgi määral kosmoseolude eest kaitsta. Seal paistsid neile peale täisjõus päikesekiired, ilma et Maakera atmosfäär oleks neist ultravioletset osa summutanud. Temperatuur kõikus aga igal orbiiditiirul –12 ja +40 °C vahel.Poolteist aastat hiljem toodi katsumuse läbinud ained ja olendid uuesti Maale ja nüüd avaldab uurimistulemused ajakiri Astrobiology. Tulemused näitavad, et samblikud on ühed tõeliselt vintsked vennikesed. Maa peal kasvasid mõned samblikuliigid külma rahuga edasi, justkui midagi erilist poleks vahepeal juhtunudki.Juba on nende samblike vastu peale kosmosespetsialistide huvi näidanud ka kosmeetikaspetsialistid. Kui need tegelased suudavad poolteist aastat ekstreemsele päikesepaistele vastu pidada, siis peab neis leiduma midagi, millest päikesekaitsekreemi valmistada. Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.