Saledus ei sõltu ainult toitumisest, vaid ka DNA-st

 (19)
Anna Luik, Eesti arst Soomes
KaalFoto: Ester Vaitmaa

Paljudel inimestel on saledaid sõpru, kes väidavad, et nad ei võta kaalus juurde isegi siis, kui nad toituvad ebatervislikult. Neil võib õigus olla. Hiljutisest uuringust selgub, et mitmed tükid DNA-st on seotud väiksema kehakaaluga, mis omakorda viitab sellele, et saledus on geneetiliselt määratud. Tulemused viitavad ka sellele, et saledus võib olla pärilik, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Varasemad uuringud on näidanud, et umbes 40–70 protsenti meie kehakaalu muutusest on seletatav meie geneetikaga. Kuivõrd seose geenide ja rasvumise vahel on teadlased juba tuvastanud, siis tahtsid Sadaf Farooqi ja tema kolleegid Cambridge'i ülikoolist teada, kas meie DNA-sse on kodeeritud ka saledus.

Meeskond kogus genoomilist teavet enam kui 1400 inimeselt, kes on eluaeg saledad olnud. Kuigi nende kehamassiindeks jäi allpoole normaalset piirväärtust, olid kõik isikud hea tervise juures. Meeskond võrdles nende DNA-d 1400 teise isikuga, kes olid rasvunud juba enne 10. eluaastat, ning 6400 normaalse kehakaaluga inimese DNA-ga.

Vaata rohkem ERR-i teadusportaalist Novaator!