Salaja filmitud videod Eesti sigalates paljastavad loomade väärkohtlemisi

 (17)
Salaja filmitud videod Eesti sigalates paljastavad loomade väärkohtlemisi
Foto: seavabrikud.ee

2011. aastal külastasid anonüümseks jääda soovivad isikud ette teatamata kaheksat Eesti juhuslikult valitud sigalat. Kohapeal filmitud videod paljastavad sigade pidamisnõuete süsteemseid rikkumisi.

Materjalidest avaneb vaatepilt sigade trööstitust eluolust, vigastustest ja haigustest, mis korduvad farmist farmi, vahendab Bioneer.

Näha on näritud sabade, veriste kõrvade, kriimustuste ja traumadega loomi. Lisaks leidus mitmetes filmitud farmides elusate sigade seas nende laipu. Muuhulgas tõendab materjal, et farmides ei ole tagatud seadusega ettenähtud väljaheidete kohest äravoolu ning sigadele tuhnimisvõimalust.

Eesti loomaõiguslaste liikumise Loomade Nimel esindaja Kristina Mering kommenteeris: "Intensiivtootmises koheldakse sigu kui ressurssi, mitte kui elusolendeid, kelle huvidega peaks arvestama.

Turumajanduse tootmisloogikas on lihatootmises oluline kasum, mistõttu sigade heaolu ning nende loomuomased vajadused jäävad tagaplaanile.

Kuna tegu on suletud uste taga toimuva tööstusliku toidutootmisega, on tähtis saadud materjal avaldada ja selle abil heita valgust sigalates toimuvale ning informeerida avalikkust sigade pidamistingimustest ning liha tootmise tagamaadest".

Eesti Loomakaitse Seltsi üldjuhi Evelyn Valtini hinnangul on sigade selline kohtlemine ebaeetiline ja taunitav.

Valtini sõnul on erinevad spetsialistid ja juristid leidnud materjale analüüsides tõsiseid süsteemseid rikkumisi sigade pidamisnõudeid sätestava põllumajandusministri määruse järgi.

"Sigade tervislikku seisundit ja heaolu tuleb intensiivtootmises iga päev kontrollida. Haigestunud ja vigastatud sigadele peab võimaldama ravi ning nad vajadusel eraldama, et vältida nakkuseid ja uusi vigastusi," selgitas Valtin.

"Nähtud materjali põhjal peab tõdema, et kohati ei ole suudetud loomadele isegi miinimumnõudeid tagada.

Suurem osa filmitud sigade aedikutest olid väga räpased ning mitmed sisaldasid loomi potentsiaalselt vigastavaid katkiseid toidu- ja jooginõusid. Käitumuslikult puhtad sead peavad elama väljaheidetes. Kokkuvõtteks võib öelda, et sigade pidamis-ja olmetingimused kujutasid ohtu nende tervisele ja elule."

Valtini kinnitusel on Eesti Loomakaitse Selts teinud pöödumise Veterinaar- ja Toiduametile ning Põllumajadusministeeriumile seoses sigalate kontrollimisega.

Videote ja lisainfoga on võimalik tutvuda Seavabrikute kodulehel.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.