Saladus paljastatud – miks poetomatid tihti nii maitsetud on

 (60)
Saladus paljastatud – miks poetomatid tihti nii maitsetud on
Foto: Andres Putting

Uurijad selgitasid välja, miks kaubandusvõrkudes levinud tomatisordid on küll isuäratava lõhnaga, kuid maitsetud.

Tomatite maitse allikaks on kombinatsioon eri suhkrutest, hapetest ja aromaatsetest ühenditest. Värske uurimus võttis luubi alla selle, kuidas eri elemendid õigupoolest maitseelamust mõjutavad, vahendab The Daily Telegraph.

Tomatite kommertskasvatajad on traditsiooniliselt keskendunud sortidele, milles leidub kangeid aromaatseid lenduvaid ühendeid (ingl aroma volatiles), mis on kerged aurustuma ja lõhnavaid molekule õhku paiskama.

Seni arvati, et lisaks ostlejate ahvatlemisele meeldiva lõhnaga võivad noid ühendeid ohtralt sisaldavad tomatid olla maitselt kõige magusamad. Nüüd aga annab värske teadusuurimus mõista, et suurem osa tomateis kõige sagedamini esinevatest lenduvatest aroomiainetest lisab tomatitest saadavale maitsenaudingule väga vähe, kui üldse midagi.

Seevastu haruldasemad lenduvad aroomid, mida leidub mõnedes kodukasvatatud tomatisortides, võivad vilja magusust suurel määral mõjutada, selgus ajakirjas Current Biology avaldatud tööst.

See võib selgitada, miks mõned nn pärandsordid — kultivarid, mille ajalugu on pikem kui poodides müüdavatel, kommertskasvatuse jaoks aretatud nüüdissortidel — maitsevad nii palju paremini, teatasid uurijad.

Seotud lood:

Tomatite magusust suurendavate lenduvate aroomiühendite osakaalu suurendamine võiks aidata talunikel kasvatada maitsvamaid sorte ilma vajaduseta täiendava suhkru järele, lisasid nad.

Teadlased analüüsisid 152 tomati-pärandsordilt kogutud 278 proovis leiduvaid kemikaale ning palusid seejärel vabatahtlikel katsealustel neid koos kommertskasvatatud tomatitega maitsta ja hinnata maitse intensiivsust, magusust ja hapusust.

Kuigi osa pärandsorditomatitest hinnati poetomatitest kehvemateks, osutusid teised aga märksa maitsvamateks, mis võimaldas uurijail välja selgitada just need konkreetsed ühendid, mis vastavaid maitse-erinevusi põhjustasid.

Tuvastati 12 koostisainet, mis mõjutavad maitse tugevust, ja veel 12 ainet, mis mõjutavad magusust, nende hulgas kaheksa ühendit, mis avaldasid tugevat mõju vilja üldisele maitsebuketile.

Uurimust juhatanud Florida ülikooli teadlane Harry Klee ütles: "Nüüd teame me täpselt, mida on vaja, et rikkis tomat terveks teha.

Tarbijad hoolivad tomatitest väga. Tomatite maitselagedus on üks olulisemaid etteheiteid tänapäeva põllumajandusele. Saada tuntuks inimesena, kes tegi korda tomatite maitse, pole just kõige kesisem väljavaade."

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.