Röövbakter hävitab haigustekitajaid

 (4)
Bakterid. Pilt on illustreeriv.
Bakterid. Pilt on illustreeriv.

Mikroobid muutuvad antibiootikumide suhtes üha vastupidavamaks ning haiguste raviks on vaja leida uusi viise. Kanadel esinevaid Salmonella-baktereid saab hävitada rööveluviisiga mikroobide abil, näitas Suurbritannia teadlaste uurimus. Bdellovibrio on röövbakter, kes tungib teistesse mikroobidesse ja hakkab nende sees kasvama. Lisatud video!

Kui bakter on piisavalt kosunud, jagab ta end tütarrakkudeks ning need hävitavad peremeesmikroobi ja tungivad väliskeskkonda. Aplas bakteris nähakse abimeest mitmesuguste tõvestajate vastu, vahendab Novaator ajakirjas Applied and Environmental Microbiology ilmunud uurimust.

Eelkõige soovitakse Bdellovibriot kasutada haavade ravimiseks, kuid Inglismaa mikrobioloogide uurimus annab lootust, et röövbakter võib aidata ka sisemiste hädade korral. Nottinghami ülikooli mikroobiuurijad testisid pisikest õgijat kanadel. Bdellovibrio suutis kanade soolestikus aktiivselt tegutseda kaks ööpäeva. Selle aja jooksul hävitas ta suure osa salmonelloosi põhjustavatest bakteritest, kuid ei tekitanud ise lindudele mingit kahju.

Mikrobioloog Laura Hobley sõnul on laborikatsetes näidatud, et Bdellovibrio suudab hävitada paljusid tõvestavaid mikroobe, sealhulgas ka Escherichia colit. Kanadega tehtud eksperiment tõendab, et röövmikroobi tegutsemine ei põhjusta ohtlikke kõrvalnähtusid.

Seotud lood:

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.