RIKE KOSMOSES: Kepleri missioon võib enneaegselt lõppeda

 (17)
RIKE KOSMOSES: Kepleri missioon võib enneaegselt lõppeda
Kunstniku nägemus Kepleri kosmoseteleskoobistWikimedia

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuur NASA teatas Kepleri kosmoseteleskoobi hooratta rikkest, mis muudab pikaajaliselt samade tähtede jälgimise võimatuks. Tänaseks on selle teleskoobiga avastatud rohkem kui 2700 potentsiaalset eksoplaneeti.

Neli aastat tagasi orbiidile saadetud Kepleri planeediotsija on suuresti sellele seatud ootused täitnud. Teleskoop on kinnitanud, et planeedid tiirlevad tõenäoliselt pea iga tähe ümber. Vaatluste käigus on lisaks leitud mitmeid Maast suuremaid eksoplaneete, mis tiirlevad tähest õigel kaugusel, et nende pinnal potentsiaalselt vedelas olekus vett leiduda saaks. Samuti on nähtud märke tosinatest Maa-suurustest planeetidest. Paraku on peamine ülesanne endiselt täitmata. Linnuteel leiduvate Maa-suuruste planeetide täpse osakaalu hindamiseks on endiselt liialt vähe statistikat. Vahendavad ERR teadusuudised

Lisaks nõuab Maa kaksikute leidmine pikemat vaatlusaega. Juhul kui planeedi tiirlemisperiood on võrdväärne Maa omaga, satub see Kepleri suhtes oma tähe eest mööduma vaid kord aastas. Planeedikandidaadi olemasolu kinnitamine nõuab aga mitmeid taolisi vaatlusi, misläbi tuleb sama taevasektorit jälgida mitmete aastate vältel.
Loe edasi ERR teadusuudistest