Reinuvader kavaldab saagi üle magnetvälja abil

 (14)
Reinuvader rebane orienteerub magnetväljade abil
Reinuvader rebane orienteerub magnetväljade abilFoto: Siim Lõvi

Kes oleks osanud arvata, et rebased püüavad väiksemaid loomi saagiks magnetvälja abil? Aga just seda nad teevad, kui uskuda rühma Saksa ja Tšehhi teadlasi. On teada, et nii mõnedki loomad tajuvad Maa magnetvälja, aga rebased on nüüd esimesed, kes – nii need teadlased väidavad – määravad magnetvälja järgi mitte üksnes suunda, vaid ka kaugusi.

Saksamaal Duisburg-Esseni ülikoolis töötav Hynek Burda märkas Tšehhis rebaseid vaadeldes, et need hüppasid saagile peale enamasti enam-vähem edela poolt, ehk siis koon kirdesse suunatud, vahendavad ERR Teadusuudised.

Ta hakkas koos kolleegidega rebaste saagipüüdmist põhjalikumalt uurima ja tegi kindlaks, et oluline on, kas rebane saaklooma näeb või mitte. Kui näeb, siis hüppab ta selle poole ükskõik mis suunast, aga kui ei näe, vaid näiteks ainult kuuleb, kuidas loomake lehtede all krõbistab või lumes sahistab, siis toimub pealehüpe peaaegu alati edela-kirde suunal.

Selles suunas tehtud hüpetest osutus teadlaste andemeil edukaks 72 protsenti, kui aga rebane hüppas mittenähtavale saakloomale peale mõnest muust suunast, olid tal eduväljavaated vaid 18 protsenti.