Registri juht selgitab: mis haigus läheb kirja koroonahaige surmatunnistusele?

 (14)
Kirstutehases
Pilt on antud loole illustreeriv!Foto: Andres Putting

Reeglina põeb surev inimene mitmeid haigusi ning arstidel on omajagu otsustamisruumi, milline neist määrata näiteks COVID-19 põdeja surmatunnistusele, ütleb Tervise Arengu Instituudi surma põhjuste registri juht Gleb Denissov.

Terviseameti juhi kohusetäitjana töötanud Mari-Anne Härma ütles eile avaldatud intervjuus Fortele, et tema käes olevate andmete järgi on Eestis neid isikuid 17, kellel ei olnud surmapõhjuste seas teisi kaasnevaid haigusi peale COVID-19 märgitud. Ametliku statistika järgi on Eestis koroonasse surnud aga 65 inimest.

Gleb Denissov selgitas, et üldjuhul märgitakse inimese surmateatisele rohkem kui üks diagnoos ja nii käitutakse ka COVID-19 patsientide puhul.

„Patsiendil võib olla enne nakatumist kroonilisi haigusi, mis ei põhjustanud tema surma. Küll aga peetakse viiruste puhul oluliseks peale nakkust märkida surma põhjuse teatisele kopsupõletikku ja muid viiruse poolt põhjustatud seisundeid. Kõige olulisem on pöörata tähelepanu surma algpõhjusele, mis valitakse surma põhjuste registris vastavalt WHO reeglitele," ütles TAI surmaregistri juht.

Ta täpsustas, et WHO reeglite kohaselt on surma algpõhjus haigus või vigastus, mis algatas vahetult surmale viivate haigusseisundite jada.

Seotud lood:

„Kuna COVID-19 riskirühmas on eakad inimesed, siis mitmete haiguste märkimine surma põhjuse teatisele on üsna loomulik. Sellistel juhtudel võib surma algpõhjuse valimine sõltuda surma vahetust põhjusest. Näiteks võib tuua vähki, millel on metastaasid peaajus. Sel juhul surma algpõhjuseks sai vähk, mitte COVID-19, kuigi viiruse kohta on märge olemas," märkis Denissov.

WHO koostas COVID-19 jaoks eraldi klassifikatsiooni koodi ja väljastas juhendid COVID-19 patsientide surma põhjuse dokumenteerimiseks ja algpõhjuse valimiseks. See on leitav aadressil https://www.who.int/classifications/icd/covid19/en/

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!