Reede 13 "rõõmustas" maalasi magnettormiga

 (29)
Reede 13 "rõõmustas" maalasi magnettormiga
Foto: DELFI

Reede, 13. aprilli öösel algas Maal magnettorm. Ameerika Ühendriikide riikliku ookeani- ja atmosfääriseire ameti (NOAA) andmeil oli lõunaajaks selle päikesetormi intensiivsus veel esialgu minimaalne.

Maal asuvate magnetjaamade andmete kohaselt kasvas magnettorm keskööks neljanda ehk kollase tasemeni ning hommikul Eesti aja järgi kella kuueks aga juba viienda ehk punase tasemeni, vahendab RIAN.

Magnettormid leiavad aset, kui Maa magnetsfääri tabavad Päikese poolt „välja tulistatud“ plasmaklombid – kornaalsed massi pursked, mis seotud Päikesel toimuvate plahvatustega. Laetud osakesed kutsuvad esile geomagneetilisi häireid. Kui aga nad on eriti võimsad, siis võib see endaga tuua kaasa elektroonika seadmete rikkeid ning häireid raadiosides ja elektrivõrkudes.

Vene Föderatsiooni magnetismi, ioonsfääri ja raadiolainete leviku instituudi kosmilise ilma prognooside keskuse (IZMIRAN) direktor Sergei Gaidaš seletas uudisteagentuurile, et praegune magnettorm on tingitud mitte kornaalsest pursetest, aga niinimetatud kornaalsest hiigelaugust – ülikiire, magnettorme põhjustava päikesetuule allikaks olevast avatud magnetväljaga piirkonnast.

„See koronaalauk on väga suure pindalaga – kümnendik Päikese pindalast,“ ütles ekspert ja lisas rahustuseks, et praegune päikesetorm ei kesta väga pikalt, maksimaalselt poolteist ööpäeva.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.