Raugaiga saab tuvastada lõhna järgi (ja see on meeldivam kui noore inimese lõhn!)

 (24)
Raugaiga saab tuvastada lõhna järgi (ja see on meeldivam kui noore inimese lõhn!)
Foto: AFP

Uurimus selgitas välja, et noortele inimestele omane lõhn on vanurite lõhnast tugevam ja ebameeldivam.

Hiljutisest teadustööst selgus, et pelgalt kehalõhna haistmisest piisab, saamaks teada, kas tegu on noore, keskealise või vana inimesega, vahendab The Daily Telegraph.

Vanurite lõhn osutus küll kõige selgemini eristuvaks, ent samas hindasid vabatahtlikud katsealused seda noorte inimeste lõhnast meeldivamaks ja vähem intensiivseks.

Uurijad osutasid, et meie lõhna kujundavad näärmete kaudu eritatavad ja nahal elunevate bakterite tekitatud kemikaalid. Teadupärast toob vananemine kaasa muutuseid nii näärmete talitluses kui ka nahabakterite koosseisus.

Sarnaselt teiste loomadega õppisid inimesed tõenäoliselt tuvastama liigikaaslaste vanust ja tervislikku seisundit kehalõhnast, mis aitas valida sobivamat partnerit ja vältida nakatumist, oletasid teadlased.

Arusaam, et vanainimesed lõhnavad eriliselt, on levinud paljudes kultuurides kogu maailmas. Jaapanlastel on raugalõhna jaoks isegi omaette sõna: kareishū.

Kontrollimaks, kas taoline nähtus tegelikult olemas on, kogusid Philadelphias tegutseva Ambrose Monelli nimelise keemiliste aistingute keskuse teadlased kolmelt 12–16liikmeliselt rühmalt lõhnaproove. "Lõhnadoonorite" vanus rühmiti oli 20–30, 45–55 ja 75–95 eluaastat.

Seotud lood:

Katsealused kandsid viiel järjestikusel ööl magades spetsiaalseid T-särke, mille kaenalde alla olid paigaldatud padjakesed. Seejärel lõigati padjad tükkideks ja pandi klaaspurkidesse.

41 inimesel vanuses 20–30 eluaastat paluti nuusutada kordamööda kaht purki ja pakkuda, kumb doonor on vanem. Samuti paluti neil hinnata lõhna intensiivsust ja ebameeldivust.

Žurnaalis Public Library of Science ilmunud uurimuse autorid teatasid, et katsealused arvasid ära, kumb doonor on vanem, märksa tihedamini kui oleks saanud juhtuda juhuslikult.

Küsimusele, kas konkreetne proov pärineb noorelt, keskealiselt või vanalt inimeselt, vastati kõige sagedamini õigesti juhtudel, mil doonor oli vanur.

Uurijate hinnangul kinnitavad töö tulemused kultuurideüleselt populaarse "vanainimese lõhna" kontseptsiooni paikapidavust.

Ehkki see oli kõige kergemini äratuntav, hinnati raugalõhna märkimisväärselt vähem teravaks ja vähem ebameeldivaks kui ülejäänud kahe rühma omi.

Uurijad märkisid, et taoline tulemus läheb vastuollu "vanainimese lõhnaga" seonduvate negatiivsete konnotatsioonidega, kuid möönsid, et halvas maines võivad süüdi olla muud tegurid, näiteks haisev hingeõhk.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.