Püüton ei piirdu vaid suu avamisega ja saagi neelamisega

 (8)
Püüton ei piirdu vaid suu avamisega ja saagi neelamisega
AFP/Scanpix

Esimest korda saab täielikult näha, kuidas madu toitu seedib. Püüton ei piirdu vaid suu avamisega ja saagi neelamisega, näitas Aarhusi ülikoolis läbiviidud uuring.

Kombineerides CT ja MRI skaneerimise tulemusi nägid teadlased, mis toimub elusa Birma püütoni sisemuses pärast roti allaneelamist. Ühendades CT uuringu, mis näitab kõvasid kudesid nagu luustik, ja MRI uuringu, mis näitab pehmeid osi nagu siseorganid, võib jälgida mao seedeprotsessi viimse üksikasjani, kirjutab Imeline Teadus.

Uurimuses toitsid teadlased madu rottidega ning seejärel skaneerisid roomajat 2, 16, 24, 40, 48, 72 ja 132 tunni järel. Skaneerimised näitasid, et mao mitmed organid muutusid seedeprotsessi käigus. Kõige enam muutus süda, suurenedes 25 protsenti. Tõenäoliselt oli põhjuseks, et madu vajab seedimise ajal rohkem energiat.

Samuti paisub kogu soolestik, ainult sapipõis väheneb. Skaneerimised näitasid ka, et viiekilosel püütonil kulub ühe roti seedimiseks 132 tundi. Teadlased on skaneerinud ka teisi loomi ja arvavad, et sellised uuringud aitavad tulevikus haigeid loomi ravida.