“Püüdke ainult väikseid kalu, suured laske minema!”

 (12)
“Püüdke ainult väikseid kalu, suured laske minema!”
AFP/Scanpix

Toronto ülikooli teadlased analüüsisid Kanada kalakasvanduste andmeid eesmärgiga selgitada välja, kuidas mõjutab kalakasvatust nõue püüda ainult suuri kalu. Nagu selgus, on nõude tulemuseks jätkusuutmatu kalakasvatus.

Jätkusuutlik kasvatus nõuab vastupidist suhtumist — püüda noori kalu ning visata suured ja vanad tagasi. Lühidalt — parem suur kala vees kui kaks väikest kahvas, vahendab ScienceDaily ajakirjas Proceedings of the Royal Society B ilmunud uuringut.

Lühidalt on toimemehhanism järgmine: kalade populatsioon toodab rohkem noori kalu — ja võimaldab seetõttu tihedamat püüki —, kui see koosneb suurtest, vanadest kaladest.

Teadlaste töörühm ökoloogia- ja evolutsioonilise bioloogia teaduskonna teise astme üliõpilase Paul Venturelli juhtimisel kasutas lihtsat populatsioonimudelit ning analüüsis lisaks ka andmeid 25 merekala liigi kohta. Meetodeid kohandati nii, et need võtaksid arvesse muid potentsiaalseid tegureid, näiteks kliima mõju.

Kalavarude taastamise ning nende haldamise tõhustamise uute viiside avastamisest oleks otsest tulu nii keskkonnale kui majandusele.