Punane meri kubiseb väärismetallidest

 (22)
Punane meri kubiseb väärismetallidest
Foto: Imeline Teadus

Punase mere uued geoloogilised uuringud paljastavad, et merepõhja settekihtides on miljardite eurode väärtuses väärismetalle.

Teadlaste hinnangul on seal näiteks 50 tonni kulda, mille turuväärtus on umbes 12 miljardit eurot, kirjutab ajakiri Imeline Teadus.

Merepõhjast on proove võtnud Saudi-Araabia teadlased King Abdulazize ülikoolist ja Saksa teadlased Kieli ülikooli Leibnizi mereteaduste instituudist.

Proovide põhjal on nad jõudnud järeldusele, et Punase mere põhi erineb maailma kõigi muude merede põhjadest. See on laamade lahknemise tsoon ja seda lõhestavad praod, läbi mille tõuseb maapõuest pidevalt uut materjali ülespoole.

Osa nendest ülestõusnud ainetest moodustavad väärismetallid kuld, hõbe, vask, tsink ja koobalt, mis on aastate jooksul merepõhja settekihtidesse ladestunud. Põhimõtteliselt on need vaja sealt vaid üles korjata ja toorainebörssidel maha müüa.

Väärismetallide ülestoomine on aga keeruline. Esiteks on merepõhja peal väga soolase ja kuuma vee kiht, teiseks esinevad väärismetallid mikroosakestena. Seepärast peavad teadlased välja töötama erilised tehnikad, millega mikroosakesed sette suurematest osakestest eraldada.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.