Pulss pole inimese elutegevuseks enam tingimata vajalik

 (36)
Südamepump, mis pulssi ei tekita
Südamepump, mis pulssi ei tekita

Ehkki enamik meist seostab pulssi ja südamelööke elutegevusega, on Texase südameinstituudi doktorid Billy Cohn ja Bud Frazier leidnud võimaluse vereringe säilitamiseks ja patsientide elu pikendamiseks ilma pulsita. Uurijad on aastaid näinud vaeva sellise tehissüdame viimistlemisega, mis ei laguneks, kuluks ega põhjustaks trombe või nakkuseid.

Cohnil ja Frazieril ongi õnnestunud välja töötada iselaadne tehissüda, mis sellega hakkama paistab saavat. Ainus konks on, et see pole tegelikult süda — puuduvad südamelöögid. Patsient, kellele on siirdatud taoline uus süda, võiks jätta surnu mulje; tema elektrokardiogramm oleks sirgjoon, vahendab MedicalXpress.com.

Uues seadeldises rakendatakse tehnoloogiat, mida on tõrkuvate südamete turgutamiseks kasutatud juba 1980. aastatest peale. Mehaaniline abivahend VAD (ingl ventricular assist device) on konstrueeritud toetama vereringet parema või vasema südamevatsakese tööd stimuleerides. VAD-seadmetes pumpavad verd ühtlases voos spetsiaalsed rootorilabad.

Ehkki VAD-seadmeid kasutatakse üldiselt ühe südamevatsa abistamiseks, ühendasid Cohn ja Frazier kaks VAD-pumpa kokku, saades tulemused agregaadi, mis teeb sisuliselt ära südame mõlema poole töö. Teadlased alustasid katseid vasikatel ning jälgivad praegu kaheksa kuu vanust vasikat Abigaili, kellel pole südant. Abigail on hea tervise juures aktiivne noorloom, ent südametöö meditsiiniliste analüüside kohaselt „surnud“.

Seotud lood:

Pärast katseid 38 vasikaga soovisid Cohn ja Frazier astuda sammukese edasi ning katsetada pumpa inimpatsiendil. Siinkohal tulebki mängu 55-aastane Craig Lewis, kes oli suremas amüloidoosi. Haigus oli mehe südant nii rängalt laastanud, et arstid ei lubanud talle elu kauemaks kui 12 tunniks. Lewis ja tema abikaasa nõustusid laskma arstidel uut südamepumpa katsetada, et mehe elu kas või veidi pikendada. Arstid sisestasid mehe organismi uued pumbad, Lewise seisund paraneski ning mees elas veel kuu aega, enne kui haigus muud elundid hävitas. Tema uus süda töötas aga lõpuni laitmatult.

Enne, kui uus pulsivaba süda kõigile kättesaadavaks muutub, peavad Cohn ja Frazier tegema veel palju tööd. Otsustamist vajavad seadme konstruktsiooni lõplikud üksikasjad; leida tuleb tootja, kes toidu- ja ravimiametile FDA vastava taotluse esitaks. Senised tulemused on aga väga paljulubavad ning tegemist võib olla olulise läbimurdega tehissüdamete tehnoloogia vallas.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.