Pruunide kääbuste päritolu muutus selgemaks

 (13)
Pruunide kääbuste päritolu muutus selgemaks
Scanpix

Ajakirjas Science ilmunud uurimus demonstreerib, et pruunid kääbused, mida leidub ilmaruumis peaaegu sama arvukalt kui Päikese-sarnaseid tähti, saavad tekkida täpselt samamoodi nagu tavalised tähed. Pruune kääbuseid võiks kutsuda ka läbikukkunud tähtedeks.

Tähtede kujunemise käigus ei jõua mõned prototähed kunagi termotuumasünteesi alustamiseks vajaliku massini. Kuigi kääbuste mass võib kõikuda 15-75 Jupiteri massi vahel, ei ole saa see olla kunagi suurem 7,5% Päikese omast. Nende tähtedele pea identne keemiline koostis on samas tekitanud küsimuse, kas need moodustuvad samamoodi nagu tähed, vahendab ERR Teadus.

Philippe André, Derek Ward-Thompson ja Jane Greaves üritasid probleemi lahendada, kasutades selleks James Clerk Maxwell'i teleskoopi (JCMT) ja Prantsusmaal asuvat Plateau de Bure interferomeetrit (PdBI). Mõlemad registreerivad footoneid infrapunakiirguse spektriosas.

Vaatlusalune objekt osutus proto-pruuniks kääbuseks, mille mass on 1,5-2% Päikese omast. Astronoomid tuletasid näitaja sellelt lähtuva valguse spektraalanalüüsi põhjal.

Mida massiivsem pruun kääbus on, seda suurem on ka kääbuse moodustavate molekulide liikumiskiirus. Viimane peegeldub laiemates spektrijoontes.

Loe edasi ERR Teadusest!