Prantsusmaal leiti kivi alt eelajaloolist erootikat

 (50)
Prantsusmaal leiti kivi alt eelajaloolist erootikat
Foto: futurity.org (autor: Raphaëlle Bourrillon)

Edela-Prantsusmaalt leiti suur paekivilahmakas, millel ilutsevad arvatavalt maailma vanimad kaljujoonised. Kivisse kraabitud kunstiteoste loomisaeg jääb hinnanguliselt 37 000 aasta taha.

Pooleteisetonnine laelahmakas leiti tegelikult juba viie aasta eest Abri Castanet'st - kohast, mis on arheoloogidele juba tuttav iidsete helmeste ja läbi torgatud teokarpide leiukohana, vahendavad ERR teadusuudised.

Ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences ilmunud artiklis oletavad teadlased, et paepaneel kaunistas kunagi ilmselt põhjapõdraküttide varjualust.

Pooleteise kuni kahe meetri kõrguse varjualuse lakke oli maalitud ja graveeritud hobuseid ja usutavasti naiste suguorganeid kujutavaid pilte.

Need teosed pole siiski nii peened ja üksikasjalikud nagu 1994. aastal Prantsusmaal Grotte Chauvet'st leitud maailngud. Sealsed tööd olid raskemini ligipääsetavad ning need dateeriti 30 kuni 36 000 aasta vanuseks.

Kuigi Chauvet'st ja Castanet'st leitud maalingud on üksteisest paljuski erinevad, leiavad teadlased, et nende tegijad pärinesid ühtmoodi Aurignaci kultuurist.

Selle esindajad olid arvatavalt esimesed inimesed Euroopas, kes vahetasid välja neandertallased. Hinnanguliselt elasid Castanet' koopakunstnikud Euroopas 40 kuni 28 000 aasta eest.

Loe rohkem põnevaid lugusid ERR teadusuudistest.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.