Põrgulikult tuline: uus materjal ei sula isegi 4000 kraadi juures

 (9)

Sulamistemperatuur on aine temperatuur, mille saavutades hakkab aine sulama või tahkuma, sõltuvalt sellest, kas ta on tahkes või vedelas olekus. Kõrgeima sulamistemperatuuriga keemiline element on näiteks volfram, mille sulamistemperatuur on 3422 kraadi Celsiuse järgi.

Nüüd näitab Browni ülikoolis läbi viidud arvutisimulatsioon, et võimalik ühend hafniumist, lämmastikust ja süsinikust suudaks vastu pidada veelgi kuumemates kohtades.

Senine sulamispunkti rekord on ühenditest tantaalhafniumkarbiidi (Ta4HfC5) käes, 3942°C, nüüd prognoositakse, et üks hafniumi, lämmastiku ja süsiniku ühend, kui seda ka tegelikult sünteesida suudetakse, saavutaks sulamistemperatuuriks isegi 4127 kraadi.

Eraldi võttes on hafniumi sulamistemperatuur 2233°C, süsinikul 3500°C ja lämmastikul -209.9 °C.

Sellisest ühendist ese säilitaks oma oleku ka Maa tuuma välimistes kihtides ja näiteks Päikese pinna jahedamates punktides, juhul kui enne palju tulisemast päikese kroonist läbi pääseb, kus temperatuur küündib miljonitesse kraadidesse.

Kuna materjal on seni pigem teoreetiline, siis on ka vara sellele rakendust otsida. Materjale, mis võimalikult suurt kuumust taluks, läheb vaja igatahes paljudes kohtades.