Populaarne rahvaravim aaloe võib tervist kahjustada

 (44)
Populaarne rahvaravim aaloe võib tervist kahjustada
---

Hariliku aaloe sisaldusega toidulisandid ja joogid peaksid aitama säilitada soolkonna tervist — vähemalt väidavad nii taimedega ravitsejad. Nüüd on aga hoiatussignaali andnud USA riiklik toksikoloogiaprogramm NTP, millega seotud teadlased avastasid, et rottidel, kellele oli antud selle mahlase taime ekstraktiga segatud vett, tekkisid seedekulglas kasvajad.

Närilistele anti suhteliselt suuri annuseid hariliku aaloe (Aloe barbadensis) lehtede ekstrakti kahe aasta vältel. Ekstrakti 1,5-kaaluprotsendilist vesilahust saanud emastest rottidest haigestus halva- või healoomulistesse jämesoolekasvajatesse 39 protsenti, isastest 74 protsenti. Ekstraktilahuse asemel puhast joogivett saanud rottidel kasvajaid ei tekkinud, vahendab New Scientist.

Tavalisest rohkem kasvajaid ei ilmnenud ka sama suuri annuseid saanud hiirtel— ent rotte peetakse inimterviseriskide hindamisel paremaks mudeliks, kuna need soolestikubakterid, mis aaloe osiseid töötlevad, on hiirte soolkonnas jaotunud teistmoodi.

Seni pole aga selge, millised on mõjud inimestele, kes tarbivad aaloesisaldusega tooteid igapäevaselt osana „naturaalse tervishoiu“ režiimist.

„Praeguses etapis otsime me võimalusi eksperimentide järgmise vooru väljakujundamiseks,“ ütles USA toidu- ja ravimiameti FDA esindaja, uurimuse jaoks kaastööd teinud Daniel Fabricant, kelle vastutusalasse kuulub toidulisandite müügi reguleerimine. „Soovime tulemused seostada lettidel leiduvate kommertstoodetega.“

Seotud lood:

Peamine kahtlusalune

Tõenäoliselt vältavad inimeste terviseriskide hindamise katsed veel mitu aastat. Esiteks tuleb välja selgitada, täpselt millised biokemikaalid aaloest eraldatavast külluslikust ja osisterohkest kokteilist on need, mis rottidel kasvajaid esile kutsuvad, osutab Põhja-Carolina teaduspargi Research Triangle Park juures tegutseva USA riikliku keskkonnatervishoiuteaduste uurimiskeskuse programmidirektori asetäitja Nigel Walker, kes NTP tulemusi retsenseeris.

Peamiseks kahtlusaluseks on hetkel ühend nimega aloiin-A, mis koos muude aaloe-ekstraktidega eemaldati USA apteekides alates 2002. aastast müügil olnud lahtistitest, kuna tootjad ei suutnud FDA-le esitada piisavalt teavet nende ainete ohutuse kohta.

Kui peaks selguma, et rottide kasvajad põhjustaski aloiin-A, nihkub uurijate tulipunkt aaloe lehtedest valmistatud täisekstraktidele. Geeli kujule viidud aaloe, nagu ka „värvitustatud“ ekstraktid, mida on filtreeritud läbi aktiivsöe, sisaldavad palju vähem aloiin-A-d.

Imeravim?

Mõned taimedega ravitsejad väidavad, et lisaks organismi üldise tervisliku seisundi toetamisele ravivad aaloesisaldusega toidulisandid ka mitmesuguseid haiguseid astmast suhkrutõveni — ehkki USA riiklik täiend- ja alternatiivmedistiinikeskus NCCAM hoiatab, et taolise kasutuse põhjendamiseks puuduvad piisavad teaduslikud tõendid.

California Berkeley ülikoolis vähiriske uuriv Lois Swirsky Gold märgib, et vähki põhjustavad umbes pooled kõigist näriliste peal suurtes annustes katsetatud kemikaalidest, olgu need siis looduslikud või sünteetilised.

„Inimesed söövad taimseid toidulisandeid sisse veendumuses, et need on kuidagi kasulikud,“ ütleb ta. „Tõsi on aga, et me teame nii nende hüvedest kui riskidest väga vähe. Ainult see, et need ained on „looduslikud“, ei tähenda, et need oleksid ohutud.“

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.