Põdrasarv lahendab Stonehenge´i saladuse

 (22)
Stonehenge

Mis arheoloogilisse glamuuri puutub, siis ei ole Londoni Antikvaaride Ühingu ruumides leitud materjal võrreldav Tutanhamoni hauakambriga, aga arheoloogide silmis on kolm põdrasarvetükki väärtuslikumad kui kuld.

Guardiani teatel loodavad arheoloogid, et 80 aasta eest Stonehenge´s välja kaevatud luutükid võivad aidata leida vastuse küsimusele: kui vanad on kuulsa sõõri välimised kivid.

Kuulsad tahutud kivirahnud on tavalise bussi suurused. Arvatakse, et rahnude välimine ring ehitati sajandeid pärast väiksematest Walesi Preseli küngaste sinistest kividest tehtud sisemist ringi.

Leitud põdrasarvetükke võib analüüsida süsinikumeetodil. Tükkide täpne leiukoht on ürikutes kirjas — kahe hiidkivi jalamil. Üks tükkidest oli seisva kivi all ning peab seega pärinema samast ajast.

Luutükid kaevas 1920tel aastal välja William Hawley, kelle töid rahastas antikvaaride ühing. Tollal ei eksisteerinud süsinikanalüüsi meetodit ja leiu väärtus oli vaid see, et see näitas, milliseid tööriistu eelajalooline inimene kasutas.

Briti arheoloogid usuvad, et luutükid võivad olla pärit perioodist 2400 aastat e.m.a.