Platseebo kuri kaksikvend kasvatab kallite ravimite kõrvaltoimete tugevust


Platseebo kuri kaksikvend kasvatab kallite ravimite kõrvaltoimete tugevust
Platseebo võib aidata mõnikord sama palju kui päris arstim. (Foto: Creative Commons / v1ctor)

Ilma igasuguse toimeaineta tablett paneb inimesi ennast paremini tundma, kui nad vaid selle mõjusse usuvad. Teinekord aitab inimesi juba nende lahki lõikamine, nendega midagi rohkemat tegemata. Seejuures, mida rohkem see kõik maksab, seda paremini platseebo töötab.

Uue uuringu kohaselt annab kõrge hind jõudu juurde aga ka selle kurjale kaksikvennale – notseeboefektile. Mida kallim on ravim, seda tugevamad on selle kujuteldavad kõrvalmõjud, kirjutab ERR Novaator.

Aastal 2013 avaldatud ülevaateartikli kohaselt on need paiguti sedavõrd rängad, et suhkrutablette võtvad inimesed loobuvad nende tõttu isegi kliinilistes katsetes osalemisest.

Pehmete kudede valu tekitava fibromüalgia ravimiseks mõeldud ravimite katsetamisel moodustasid nad kuuri enneaegselt lõpetanutest lausa 72 protsenti.

Hiljutised tööd viitavad, et südameinfarktide ennetamiseks kasutatavate statiinide võtmisega aeg-ajalt kaasnevate valude näol pole tegu millegi muu kui järjekordse näitega notseeboefektist. Eelnevaga arvestades pole ime, et teadlased üritavad leida nippe platseebost kasu lõikamiseks ja notseebo mõju vähendamiseks.

Värskes uuringus osalejatele öeldi, et nende peal katsetatakse uut sügelemisvastast kreemi.

Loe täisteksti saidil ERR Novaator!