Plasmahari teeb hammaste parandamise valutuks

 (13)
Plasmahari teeb hammaste parandamise valutuks
Plasmahari. Foto: Missouri ülikool

Missouri ülikooli teadlased on töötanud välja plasmaharja, mis aitab keemiliste reaktsioonide abil enne plommimist desinfitseerida ja puhastada hambaauke. Vahendi igapäevasesse kasutusse jõudmine muudaks hammaste parandamise valutumaks ja tulemuslikumaks.

Plasmaharjal kulub vastavate reaktsioonide korraldamiseks vähem kui pool minutit. Peale peene puhastustöö aitab selle nn jahe leek tekitada ka senisest parema sideme augu täiteks kasutatava materjali ja hambapinna vahel, vahendavad ERRi teadusuudised.

Seni vaid laboris läbi viidud katsed pole näidanud vahendi kasutamisel mingisuguseid halbu kõrvalmõjusid. See annab lootust, et peagi on võimalik asuda tegema ka inimkatseid ning töötada selle põhjalt välja kasulik prototüüp.

Peale hambaparandustöö kiiremaks muutmise, saaks teadlaste sõnul selle kasutamisega muuta kogu protseduuri ka odavamaks. Kui keskmine hammas talub umbes kahte parandustööd enne, kui tuleb päriselt välja tõmmata, siis plasmaharja antud nakkevõime tõttu püsiksid plommid 60 protsenti tugevamini, kui traditsiooniliste meetoditega paigaldatud täidised.

Optimistlikumate lootuste kohaselt võiks toode turule jõuda 2013. aasta lõpus.