Personaalne vähiravi: mida varem, seda parem?

 (1)
Personaalne vähiravi: mida varem, seda parem?
Reuters/Scanpix

Kopsuvähk on väga levinud kasvaja. Euroopas põhjustab see iga viienda vähisurma. Eestis haigestub aastas kopsuvähki ligi 700 inimest. Vastavalt kasvajarakkude tüübile jagatakse haigus mitmeks vormiks. Ligi 90 protsenti kõikidest kopsuvähi juhtudest kuuluvad niinimetatud mitteväikerakuliste kasvajate hulka.

Umbes viiendikul sellist kopsuvähki põdevatel inimestel on mutatsioon EGFR-geenis, mis sisaldab infot ühe kasvufaktori retseptori tootmiseks. Muundunud retseptorvalk paneb vähirakud ülikiiresti kasvama ning tekitab kehas uusi haiguskoldeid. Selline vähk on eriti agressiivne, vahendab Novaator.

2009. aastast on Euroopa Liidus müügiluba gefitiniibi nimelisel ravimil. Gefinitiib on niiöelda märklaudravim – see pidurdab üksnes EGFR-geeni mutatsiooniga kopsuvähi rakkude kasvu ning lisab haigele kuni kümmekond elukuud. Maailma ravimiturul on veel mõned sarnased preparaadid, mis suudavad üsna efektiivselt tappa kindlate mutatsioonidega vähirakke.

Pikemalt loe edasi Novaatorist.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.