Peamurdmist jagub: miks mammutid välja surid?

 (29)
Peamurdmist jagub: miks mammutid välja surid?
Scanpix

Teadlased oletavad, et kunagi mammutite sõnnikus kasvanud seene spoorid aitavad lahendada eelajalooliste loomade väljasuremise mõistatust.

Wisconsini ülikooli teadlase Jacquelyn Gill'i juhitav uurimisrühm uuris Sporormiella sugukonna seene spoore, mis on ladestunud Indiana osariigis asuva Appleman'i järve mudakihtidesse, vahendab Eesti Päevaleht Reutersi uudist.

20 000 aastat tagasi elasid selles piirkonnas mammutid, mastodonid ja hiidlaisikud.

Gill'i meeskond kogus mudakihtidest lisaks spooridele ka õietolmu ja sütt ning tulemustest selgus, et loomastiku vähenemine algas 15 000 aastat tagasi ja see kestis umbes tuhat aastat.

Gill'i uurimisrühm lükkas ümber hüpoteesi, et mammutite väljasuremine oli tingitud 13 000 aastat tagasi Maad tabanud kosmilise objekti tingitud katastroofist, kuid samas võis loomade väljasuremise ajal märgata suuri keskkonnamuutusi.

Uuring näitas, et mammutite väljasuremine algas tuhat aastat enne nn Clovise perioodi, mil arheoloogid on tuvastanud suurte loomade küttimiseks tehtud jahiriistu. 

Austraalias asuva James Cook'i ülikooli professor Christopher Johnson arvab, et kui inimesed oleksid mammutite väljasuremises vastutavad, oleksid need pidanud elama enne Clovise perioodi.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevaleht Online'is