Palju õnne "sünnipäevaks": Neptuun sai 1-aastaseks!

 (13)
Neptuun
NeptuunNASA

Neptuunil on möödunud üks aastaring sellest, kui maalased selle planeedi avastasid. Neptuuni aasta pikkuseks on 164,79 Maa aastat. Selle planeedi olemasolu ennustati matemaatiliste arvutuste alusel juba enne, kui see 1846. aasta 24. septembril teleskoobiga avastati.

Neptuuni asukoha arvutas välja prantsuse matemaatik Urbain Le Verrier. Tema poolt antud asukoha järgi avastasid planeedi saksa astronoom Johann Galle ja tema abiline Heinrich Louis d'Arrest, vahendab Novaator.

Neptuun on esimene sihipärase otsimise tulemusel avastatud planeet. Selle asukoht õnnestus välja selgitada, sest Uraani orbiidi kaardistanud astronoomid märkasid planeedi liikumises häireid, mis olid seletatavad temast kaugemal asuva planeedi gravitatsiooniga. See päästiski valla jahi kaheksandale planeedile.

Neptuuni avastamisest möödus kõigest 17 päeva, kui astronoom William Lassell leidis selle kuu Tritoni. Neptuuni ülejäänud 12 teadaolevat kuud avastati alles eelmisel sajandil, neist viimane 2003. aastal.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.