Päike valgustab Veenuse atmosfääri saladusi

 (20)
täiendatud!
Päike valgustab Veenuse atmosfääri saladusi
Veenus Päikese taustalAFP/Scanpix

Kolmapäeva varahommikul toimuv haruldane astronoomiline sündmus, Päikesesüsteemi teise planeedi asetumine otse Maakera ja Päikese vahele, pakub oma põhimõttelisest mehaanilisest lihtsusest hoolimata teadlastele ka teaduslikku huvi. Loe kus ja kuidas vaadelda!

Veenuse suunas pöörduvad paljud maapealsed ja taevased teleskoobid, et uurida lähemalt nähtust, mis avastati alles eelmisel Veenuse transiidil, üleminekul Päikesest, kaheksa aastat tagasi, vahendab Vikerraadio Teadusuudis.

Tookord märgati, et just sel ajal, mil Veenus juba osaliselt Päikese ees oli, paistis tema selle osa ümber, mis veel Päikese ette jõudnud ei olnud, kitsas ere kaar.

Nähtusele leiti ka seletus. Veenust tagantpoolt valgustavad päikesekiired murduvad planeedi paksu pilvkatte kohal paiknevas atmosfäärikihis. Tuleb välja, et seda valguskaart uurides võime Veenuse kohta tähtsaid asju teada saada.

Üks Veenuse suurimaid mõistatusi on see, et tema atmosfäär pöörleb ümber planeedi telje kümneid kordi kiiremini kui planeet ise. Päikesest üleminekuga kaasnevat valguskaart analüüsides võiksid teadlased nüüd senisest täpsemalt välja rehkendada Veenuse atmosfääri keskmiste kihtide temperatuuri ja tiheduse, poolusest pooluseni. Sellest võib atmosfääri kiire pöörlemise põhjuste mõistmisel abi olla.

AP/Scanpix

Avalikud vaatlused toimuvad:

Tallinnas astronoomiahuviliste ühenduse Ridamus'e juhtimisel Tallinna Linnahalli promenaadil kolmapäeval, 6. juunil kella neljast kuni kella kaheksani.

Tartus kell 4:11 toomkiriku põhjatornis ning kell 6:00 Tartu tähetornis. Vaatlus lõppeb kell 8:00.

Lisaks võib üleminekut jälgida interneti vahendusel. Põhjaliku nimekirja vaatluskohtadest leiab Space'i kodulehelt.

Loe põhjalikumalt Astronoomia ajakirjast!

Loe ingliskeelset lugu!

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.