Päike ja planeedid on eri materjalist, Päikesesüsteemi tekkelugu kahtluse all

 (47)
Päike ja planeedid on eri materjalist, Päikesesüsteemi tekkelugu kahtluse all
AP/Scanpix

Kaks ajakirjas Science avaldatud uurimust leidsid ootamatuid erisusi planeetide ja Päikese koostises, heites kahtlust Päikesesüsteemi kujunemise loole. Mõlemad uurimisrühmad tuginesid NASA kosmosesondi Genesis kogutud päikesetuule osakestele.

Üks rühm vaatles selles hapniku-, teine lämmastikuisotoopide suhteid, võrreldes neid siis Kuu kivimite ja meteoriitide koostisega ning teiste kosmosesondide kogutud andmetega. Osutus, et suhtarvud olid ootamatult erinevad, kirjutab Tarkade Klubi.

«See võib viidata sellele, et meie ei moodustunud samast ürgmaterjalist, millest tekkis Päike – miks ja kuidas, tuleb aga veel välja selgitada,» rääkis ühe rühma juht, Los Angeleses asuva California ülikooli teadlane Kevin McKeegan.

Tarkade Klubi värskes numbris:
- Millised on tuleviku robotid?
- Mobiilid ja vähk: kus on tõde?
- Maailma suurim tehnika-lego
- Inkade linn Machu Picchu
- Nutikad varesed
- Kust võib Päikesesüsteemis leida elu?

«Tulemused näitavad, et kõik Päikesesüsteemi sisemised objektid, nende seas ka Maa-tüüpi planeedid, meteoriidid ja komeedid, on algse planetaarudu koostisega võrreldes ebanormaalsed,» lisas teise rühma esindaja, Bernard Marty, Prantsusmaal Nancys asuvast uurimiskeskusest.

«Selle heterogeensuse põhjuse mõistmine hakkab tugevasti mõjutama meie ettekujutust Päikesesüsteemi tekkest,» märkis ta. Päikesesüsteemi algusaegadele pidid teadlase hinnangul aset leidma protsessid, mis muutsid hapniku ja lämmastiku isotoopide vahekorda seal, kus hiljem tekkisid siseplaneedid.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.