Orangutan kulutab eluks vähem energiat kui tugitoolisportlane

 (3)
Orangutan kulutab eluks vähem energiat kui tugitoolisportlane
AP/Scanpix

Orangutanid, kes end Kagu-Aasia ja Indoneesia vihmametsades hoogsalt oksalt oksale ja puult puule kiigutavad, kulutavad tegelikult igapäevaelus vähem energiat kui keskmine tugitoolisportlane.

USA-s St Louis’s asuva Washingtoni ülikooli teadlane Herman Pontzer väidab, et põhjuseks on ainevahetuse kohastumus sagedase toidunappusega, vahendavad ERR teadusuudised.

Pontzer ja ta kolleegid analüüsisid ahvide uriini ja kirjutavad uurimistulemustest USA teaduste akadeemia toimetistes (PNAS) muu hulgas, et ainus pärisimetaja, kes oma argielus orangutanidest veelgi vähem kaloreid kulutab, on laiskloom.

Üldine seaduspära on, et mida rohkem loom kaalub, seda rohkem tal iga päev energiat kulub, sest suurema massi ülalpidamiseks on rohkem energiat vaja. Ent orangutanid tunduvad siin olevat reeglit kinnitavaks erandiks.

Pontzeri arvates on nende loomade ülisäästlik ainevahetus välja arenenud kohastumusena Kagu-Aasia oludele, kus neil tihtipeale pikemat aega õiget toitu — küpseid puuvilju — napib. 

Orangutanide hea kohastumus ebasoodsate oludega võib anda ka lootust, et vihmametsade ulatuslik hävitamine on neile senikardetust veidi vähem ohtlik.