On's homoseksuaalsus kaasasündinud paratamatus?

 (92)
Asjaolu, et homoseksuaalsus on loomariigis levinud, tuuakse tihti kinnituseks argumendile, et tegemist pole loomuvastase patuga.
Asjaolu, et homoseksuaalsus on loomariigis levinud, tuuakse tihti kinnituseks argumendile, et tegemist pole loomuvastase patuga.AP/Scanpix

„Seksuaalne sättumus ei ole valiku küsimus, vaid suuresti neurobioloogiliselt määratud juba sünnist saati,“ kinnitas San Francisco kliiniliste uuringute instituudi juhataja Jerome Goldstein möödunud kuul Lissabonis toimunud Euroopa neuroloogide liidu ENS 21. koosolekule kogunenud 3000 neuroloogile kogu maailmast.

Samasooliste suhetega kaasnev evolutsiooniline eelis ei ole otseselt ilmne. Loodusliku valiku kontekstis tundub loogiline, et selektsioon toimib samasoolistele suhetele vastu. Sellest hoolimata on paarumine omasoolistega loomariigis tavaline. Kindlasti tegelevad sellega linnud ja loomad, võimalik, et putukadki, vahendab The Independent.

Näiteks võib tuua pingviine, kelle hulgas on täheldatud elukestvaid samasoosuhteid, delfiine ja kindlasti kääbusšimpanse e bonobosid, kelle puhul on tegemist täielikult biseksuaalse liigiga. Evolutsiooniuurijad on esile tõstnud mitmeid võimalikke põhjuseid, miks taoline käitumine looduslikus valikus eeliseid pakkuda võib. Näiteks moodustavad emased mask-albatrossid samasoolisi paare, millel tibude kasvatamine tuleb paremini välja kui üksikutel emaslindudel. Samuti võib homoseksuaalne käitumine emastepuuduse korral aidata kaasa ühiskondlike sidemete kujundamisele ja isastevaheliste konfliktide pärssimisele. Homoseksuaalsed paarid ei taga enda geenide edasikandumist, ent võivad aidata säilitada selle grupi geene, millesse nad kuuluvad.

Kui oleks võimalik näidata, et geide ajud on heteroseksuaalse sättumusega inimeste ajudest erinevad, oleks arusaama, mille kohaselt on tegu hälbega, raskem põlistada.
Seotud lood:

Asjaolu, et homoseksuaalsus on loomariigis levinud, tuuakse tihti kinnituseks argumendile, et tegemist pole loomuvastase patuga. Veenvad teaduslikud tõendid selle kohta, et seksuaalset orientatsiooni oleks võimalik muuta, puuduvad. Pealeselle tekitavad niinimetatud homoseksuaalsuse ravimise katsed keskkonna, milles õilmitsevad eelarvamused ja ahistamine.

Kui oleks võimalik näidata, et geide ajud on heteroseksuaalse sättumusega inimeste ajudest erinevad, oleks arusaama, mille kohaselt on tegu hälbega, raskem põlistada. Kaksikute peal läbi viidud uurimused on viidanud ühele võimalikule seosele geneetika ja samasoolistele suunatud sugulise sättumuse vahel. Dr Goldsteinil ongi kavas vastavaid erinevuseid ühemunakaksikute ajusid funktsionaalse magnetvõnketomograafiga mõõtes uurida.

Ajju suunduvat verevoolu tavalise magnetvõnketomograafiga mõõtnud Stockholmi Karolinska instituudi uurijad on juba leidnud erinevusi aju mandelkehas, millel on võtmetähtis roll meie emotsionaalsete reaktsioonide juhtimises. Homoseksuaalsete meeste ajud meenutasid heteroseksuaalsete naiste ajusid; homoseksuaalsete naiste ajud sarnanesid heteroseksuaalsete meeste omadele.

Aju parem poolkera kontrollib ruumilisi võimeid, mistõttu võib see heteroseksuaalsetel meestel ja lesbilistel naistel olla veidi rohkem arenenud. Üks varasem uurimus sedastas, et homoseksuaalsed mehed ja heteroseksuaalsed naised ületavad lesbisid ja heteroseksuaalseid mehi sõnalises ladususes.

Konkreetne ajupiirkond — mediaalne preoptiline tuum (ingl interstitial nucleus of the anterior hypothalamus) — on heteroseksuaalsetel meestel kaks-kolm korda suurem kui naistel. Homoseksuaalsetel meestel on vastav piirkond aga sama suur kui naistel.

Californias San Diegos tegutseva Salki instituudi neuroloog Simon LeVay, kes need struktuurilised esinevused homo- ja heteroseksuaalsete meeste ajudes lahkamisuuringute käigus leidis, möönis, et pole võimalik öelda, kas aju ehitus tegi nendest inimestest homoseksuaalid või tulenesid muutused ajus homo-olemisest. Selleks, et midagi põhjapanevamat väita, tuleks näidata, et erinevused aju ehituses ilmnesid juba varases eas, ning et nende põhjal on võimalik prognoosida tulevikus kujunevat sooeelistust.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.