Ohutut päevitumist pole olemas

 (32)
Ohutut päevitumist pole olemas
Scanpix

Nahavähki soodustab päevitumine iseenesest, mitte üksnes päikesepõletus. Sellisele järeldusele jõudsid USA teadlased ajakirjas Nature Communications avaldatud artiklis. Tegu on esimese uurimusega, mis näitab ära, et UV-kiirte ajel toimuv päevitumine, mille kohta arvati varem, et see kaitseb nahka kiirguse kahjuliku mõju eest, on tegelikult otseselt seotud kasvaja tekkega.

Tõele jälile saamiseks kasutasid teadlased spetsiaalselt selle uurimuse tarvis üles seatud aparatuuri, mille abil sai eraldi tekitada nii UVA- kui UVB-kiirgust. Uuringus kasutati neid kiirgusi transgeensete hiirte peal bioloogiliselt olulistes kogustes, et jälgida täpselt, mille ajel melanoom kujunema hakkab, vahendab ERR Teadus.

Selgus, et kui UVB- kiirgus (280–320 nm) kahjustab DNAd nii ehk naa, siis UVA-kiirguse (320–400 nm) puhul hakkab melanoom arenema alles melaniini olemasolul. Mealniin on aga teisisõnu nahale tooni andev pigment, mille tootmine hoogustub UV-kiirguse mõjul, UVA-kiirguse mõjul kahjustub ühtlasi aga melaniini tootvate rakkude ehk melanotsüütide DNA. Nii tekib nahavähile soodne kasvulava.

Teadlaste sõnul pole olemas sellist asja nagu ohutu päevitamine, eriti tuleb seda meeles pidada neil, kes armastavad solaariume. Nimelt on sealsed päevituslambid suutelised eraldama 12 korda tugevamat UVA-kiirgust, kui päris päike kõige kuumemal perioodil.