Ohtlike viiruste valmistamisest on saanud käkitegu

 (14)
Ohtlike viiruste valmistamisest on saanud käkitegu
robbie73/Creative Commons

Avalikkusel on aeg tunnistada, et nakkusohtlike viiruste valmistamine ei nõua juba enam ammu eriti palju raha ega oskusteavet, sedastavad rakendusviroloogid. ERR Novaator kirjutab, et seetõttu pole mõtet liigselt muretseda ka hiljuti laboriseinte vahel sünteesitud hobuserõugete pärast.

"Otseloomulikult ootasime, et mingisugune reaktsioon laiemalt avalikkuselt tuleb, kuid me ei arvanud, et see tekitab sellise tormi. Teadlaskond on teadnud juba paarkümmend aastat, et see on teoreetiliselt võimalik. Leidsime küll hea viisi, kuidas viirust kokku panna, kuid see ei lisa kirjandusse midagi tohutult palju uut," nentis hobuste rõugete sünteesimist kirjeldava uurimuse esimene autor Ryan Noyce, Alberta ülikooli viroloog ERR Novaatorile antud intervjuus.

Kriitikud on avaldanud aga sellegipoolest pahameelt, et töö võib anda terroristidele üksikasjalikke näpunäiteid rõugeviiruste valmistamiseks. Kaks mainekat teadusajakirja keeldusid eelmisel aastal Noyce'i ja tema kolleegide töö avaldamisest. Vähemalt ühel juhul oli põhjus siiski proosaline. Mitmeti kasutatava uurimistöö avaldamist puudutavate artiklitega avaldamisega kaasneb tavalisest oluliselt rohkem bürokraatiat.

Loe lähemalt ERR Novaatorist.