"Nutikat kodu" saab luua isegi vähem kui 1500 euroga

 (20)
"Nutikat kodu" saab luua isegi vähem kui 1500 euroga
Foto: tootja

Tehnoloogia areneb meeletu hooga, seadmed muutuvad üha kiiremaks, väiksemaks ja võimsamaks. Vaatamata sellele on koduautomaatika tugevas IT-riigis nagu Eestis endiselt tabuteema.

Domineerib hoiak, et "tark kodu" maksab kindlasti mitukümmend tuhat eurot ning kõik soodsamad alternatiivid on mänguasjad.

Juhtmevabade standardite arenguga on ka koduautomaatika hinnad "taevast alla" tulnud ning lisaks võimaldavad need kodu targaks teha ka siis, kui maja on juba valmis.

Juba ligemale kümme aastat on kasutusel juhtmevaba koduautomaatika standardid (Zigbee, Z-Wave, Insteon jm), mis suudavad pakkuda samasugust võimekust nagu teada-tuntud KNX-süsteemid.

Siin räägin lähemalt standardist Z-Wave, täpsemalt Fibaro koduautomaatika süsteemist, mille teevad põnevaks lihtsus ja võimalusterohkus.

Siiani pakutavatest "targa kodu" süsteemidest on see oluliselt soodsam, kattes samas ära vähemalt sama laia funktsionaalsuse, kohati isegi rohkem.

Täisfunktsionaalsuses targa kodu võib Z-Wave'i seadmetega luua juba vähem kui 1500 euro eest.

Z-Wave on standard, millele toodavad seadmeid enam kui 250 tootjat ning mis kõik omavahel on suutelised enam või vähem suhtlema.

See tähendab, et tegelikult võib tellida üle maailma endale meelepäraseid seadmeid ja nendest lahenduse kokku panna.

Väga oluline on teada, et Z-Wave'i seadmed ei ole ühe tootja põhised. See tähendab, et võite ühe tootja anduri siduda teise tootja nutipistiku või juhtseadmega. Ja tooteid, mis omavahel ühtivad on väga palju – valikut on piisavalt.

Seotud lood:

Fibaro on tänasel päeval üks Z-Wave'i eestvedaja, nende tooteportfellis on kõige ainulaadsemad seadmed omas valdkonnas (muuhulgas kõige pisemad).

Juhtseade HC2 (Home Center 2) on täna üks võimsamaid ning parima funktsionaalsusega Z-Wave'i kontrollereid. Väga olulised on veel erinevad moodulid: Dimmer, RGBW, 3 kW ja 2x 1,5 kW relee, ruloomoodul...

Tegemist on väikeste, umbes tikutoosisuuruste seadmetega, mida saab paigaldada olemasolevate lülitite või pistikute taha. Moodulid suhtlevad nii omavahel kui ka juhtseadmega üle Z-Wave'i raadiolainete.

Raadiolainete leviulatus on tänu madalsagedusele (868,4 MHz) toas kuni 30m ja välitingimustes isegi 50-80m. Iga moodul on suuteline vastu võtma ning edasi andma infot.

Lisaks tekitavad Z-Wave'i seadmed omavahel mesilasekärge meenutava andmeedastusvõrgu. Sellisel moel on võimalik signaali pikendada, lisades seadmeid võrku juurde.

Taoline pikendamine on võimalik kuni neljakordseks. Ehk siis juhtseadme ja viimase seadme vahele võib jääda 4 signaalipikendajat.

Seadmetest on Fibarol pakkuda veel ukse/akna-andur, universaalne andur, veelekkeandur, möödaviik (ingl bypass) ja nutipistik.

Foto: tootja

Fibaro süsteem tervikuna

Fibaro süsteemi põhiolemuseks võib nimetada kõikide oluliste sõlmede integreerimist kodus.

Võite panna suvalise küttesüsteemi, ventilatsiooni, valvekeskuse ja muud olulisemad ja ka vähem tähtsad seadmed omavahel suhtlema ja teineteisega arvestama.

Eesmärk on pakkuda võimalikult optimaalset energiakasutust kodus, samal ajal tagades maksimaalse turvalisuse pereliikmetele ning andes juurde igapäevast mugavust – maja hoolitseb enda eest ise.

Näiteks küttesüsteemi ja ventilatsiooni koostööl luuakse võimalikult optimaalne elukeskkond, mis ühest küljest aitab kokku hoida raha ja soojusenergiat, teisest küljest tagab alati sobiva elukeskkonna elanikele.

Talvel ruume tuulutades keeratakse samas toas selleks ajaks küte maha, vältides raha "tuulde loopimist".

Valvestatud majas hoitakse alati kütet madalamal tasemel ning ka ventilatsioon on keeratud minimaalsele astmele.

Samas jälgitakse igal ajahetkel õhuniiskuse taset ruumides ja vajadusel tõstetakse ventilatsiooni efektiivsust, et hoida maja niiskustase normi piires.

Hommikuse äratusena lülitab maja TV sisse ning ka kohvimasinale antakse käsklus end valmis seada. Akende rulood liiguvad järkjärgult üles, luues võimalikult meeldiva õhkkonna äratuseks.

Pimedatel talvehommikutel, kui ruloode tõstmisest abi ei ole, lülitatakse hommikul laevalgusti sisse 20 minuti jooksul, imiteerides päikesetõusu.

Sidudes süsteemiga olemasolevad suitsuandurid, liikumisandurid, CO2 ja veeandurid saate olla alati kindlad, et võimaliku hädaohu korral teavitab kodu teid koheselt ning samal ajal teeb kõik endast oleneva ohu likvideerimiseks.

Võimalusi on niivõrd palju, et pigem jääb puudu fantaasialennust kui Fibaro süsteemi võimekusest, et oma soove ja ideid täide viia.