Nobeli meditsiinipreemia teeniti uurimustööga, kuidas rakud aineid edasi kannavad

 (2)
Nobeli meditsiinipreemia teeniti uurimustööga, kuidas rakud aineid edasi kannavad
Nobeli meditsiinipreemia laureaadid 2013.Reuters / Scanpix

Kolme laureaadi ühine teadustöö, mille eest tänavune Nobeli meditsiinipreemia anti, parandas meie teadmisi ennekõike sellest, kuidas rakud inimorganismis aineid edasi kannavad. Nad avastasid, et vesiikulid on justkui pisikesed laevakesed rakkude sees ja vahel, mis viivad oma kauba täpselt õigesse kohta.

See on parandanud meie arusaama näiteks kuidas aju töötab, kuidas organism hormoone toodab ja kuidas immuunsüsteem töötab, nendib BBC.

Niisiis, meditsiinipreemia jagati kolme teadlase vahel:

James Rothman (sünd 1950) saavutas doktorikraadi Harvardi meditsiinikoolist 1976, alustas oma teadusteed Stanfordi ülikoolis Californias, täna töötab aga rakubioloogia professorina Yale'i ülikoolis.

Randy Schekman (sünd 1948) on samuti ameeriklane, Stanfordi ülikoolist, kus ta 1975. aastal doktorikraadi kaitses, praegu töötab molekulaar- ja rakubioloogia professorina Berkeleys, Californias.

Kolmas laureaat Tomas Südhof on sündinud 1955 Göttingenis Saksamaal, neurokeemia doktorikraadi sai ta Göttingenist 1982, ja kolis seejärel USA-sse, kus töötab praegu Stanfordi ülikoolis Californias.

Varem on kõik kolm saanud ka tähtsuselt järgmise, Laskeri preemia: Schekman ja Rothman ühiselt 2002. aastal, Südhof aga tänavu.