Nikotiinivaba suits varsti võimalik

 (30)
Nikotiinivaba suits varsti võimalik
Foto: Ilmar Saabas

Peagi võib olla võimalik hakata tootma nikotiinivaba sigarette, sest Jaapani teadlastel õnnestus identifitseerida geen, mis transpordib nikotiini tubakataime juurtest lehtedesse.

Kyoto ülikooli molekulaarbioloog Kazufumi Yazaki on nikotiini transportiva geeni Nt-JAT1 identifitseerimise kallal töötanud aastaid ning kavatseb nüüd valmistada sigareti, mille maitseomadused jäävad samaks, kuid mis tekitaks vähem sõltuvust, kirjutab Daily Telegraph.

Plaani õnnestumine pole veel kaugeltki tagatud. „Näiteks võibolla selgub, et transportiva geeni blokeerimise tõttu koguneb liiga palju nikotiini taime juurtesse, ja see võib taime mürgitada,” märgib Yazaki.

Mittesuitsetajast professori sõnul oleks tema avastusest kasu eelkõige neil inimestel, kes püüavad suitsetamist maha jätta.

Tõsi, paljud kimuvad suitsu ennekõike nikotiini pärast. Kuid Yazaki väitel häirib suitsetamist maha jätta üritavaid inimesi ka tunne, et neil pole sigaretti huulte vahel. „Mõned inimesed suitsetavad hoolimata sellest, kas sigaret sisaldab nikotiini või mitte.”