Neutriinod võivad olla välja veninud

 (9)
Neutriinod võivad olla välja veninud
---

Kui Itaalia füüsik Enrico Fermi pani omal ajal teoreetiliselt ennustatud pisiosakesele nimeks neutriino, siis viitas ta sellega osakese erilisele väiksusele, kuid nüüd selgub, et see viide ei olegi kõigi neutriinode jaoks asjakohane.

Mõned füüsikateoreetikud oletavad, et mõned neutriinod võivad ulatuda isegi üle miljardite valgusaastate, vahendavad ERR teaduduudised.

Maailmakõiksuse alghetkel, Suures paugus tekkis tohutu hulk niinimetatud reliktneutriinosid, mis kujutavad endast justkui kolme erisuguse oleku kvantmehaanilist ühendust. Varajases universumis liikusid kõik need olekud peaaegu valguse kiirusel ringi.

Aga nüüd on San Diego California Ülikooli teadlased George Fuller ja Chad Kishimoto välja arvutanud, et sedamööda, kuidas maailmaruum paisus, aeglustus mõnede olekute liikumine, ja nii võibki rääkida reliktneutriinode ülisuurest väljavenimisest.

Teoreetilist huvi pakub ka küsimus, mis saab siis, kui üks niisugune olek peaks musta auku kukkuma. Pole sugugi selge, mis saab sellisel juhul sama osakese teistest olekutest.