Neandertallaste geenid aitasid inimesel levida

 (8)
Neandertaallase kuju kaasaegse inimesega muuseumis. Foto: Michael Gottschalk, AFP
Neandertaallase kuju kaasaegse inimesega muuseumis. Foto: Michael Gottschalk, AFPScanpix

Aafrikast laia ilma rändama asunud tänapäeva inimese eellased polnud kohastunud tundmatute haigustega. Oma teel kohatud inimlastega ristumine tugevdas nende immuunsüsteemi. Möödunud aastal said inimese evolutsiooni uurijad kinnitust sellele, et pärast Aafrikast lahkumist ristus Homo sapiens kindlasti neandertallastega ning suure tõenäosusega ka Denisova inimestega.

Milline oli sarnase läbikäimise mõju inimese evolutsioonile, jäi esialgu ebaselgeks. California ülikooli uurija Peter Parham uuris lähemalt geene, mida inimesed teistelt liikidelt omandasid, vahendab Novaator.

Parham keskendus inimese leukotsüütide antigeene kodeerivale DNAle – see on paarisajast geenist koosnev rühm, mis on hädavajalik immuunsüsteemi toimimiseks. HLA-geenide hulka kuuluvad ka mõned kõige suurema muutlikkusega geenid kogu inimese pärilikkusaine hulgas – sajad erinevad geenivariandid lubavad kehal erinevate haigustekitajatega hakkama saada.

Aafrika algkodust lahkunud esimestel ränduritel oli ilmselt vaid väike arv erinevaid HLA-alleele ning nad olid kohastunud peamiselt kohalike tõbedega.

Parham võrdles maailma eri piirkondadest pärinevate inimeste HLA-geene neandertallaste ja Denisova inimeste omadega. Ta leidis tõendusmaterjali, et Aafrikast välja rännanute DNA-sse ilmusid uued alleelid, mis pärinesid teistelt inimliikidelt.

Pikemalt loe edasi SIIT.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.