NASA uusim kosmoselaev Juno kohtub 5 aasta pärast Jupiteriga

 (11)
Juno poolt Maale tagasi saadetavate andmete hulgas on tõenäoliselt ka fotod Päikesesüsteemi võimsaimatest virmalistest. NASA, JPL-Caltech
Juno poolt Maale tagasi saadetavate andmete hulgas on tõenäoliselt ka fotod Päikesesüsteemi võimsaimatest virmalistest. NASA, JPL-CaltechNASA

Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuri Juno'ks ristitud sond alustab New Frontiers programmi raames eeldatavasti homme viis aastat kestvat teekonda Jupiterile, missiooni käigus loodetakse viimaks koguda piisavalt andmeid, et Päikesesüsteemi suurima planeedi tekkeloosse selgust tuua.

Oma suurusest hoolimata on Jupiteri minevik hägune. Veidi rohkem kui viis aastat tagasi leidis Galileo missiooni käigus gaasihiiglasele kukutatud sond, et selle atmosfääris leidub mitmeid raskemaid gaase rohkem, kui selle kauguse põhjal Päikesest arvata võiks. Seega võib oletada, et Jupiter tekkis kusagil mujal ning sattus praegusele orbiidile alles hiljem või pommitati seda varjases nooruses tiheda komeedisajuga, vahendavad ERR Teadusuudised.

Tervikpildi kujundamine on võimatu – planeediteadlaste kroonikates laiutab parandamatu auk. Galileo sondil ei õnnestunud koguda piisavalt andmeid Jupiteri hapniku sisalduse kohta, kuna see läbis suhteliselt kuiva, väikese veeauru sisaldusega atmosfääri osa. Neli aastat tagasi Jupiterist möödunud New Horizon ei muutnud pilti hapnikusisalduse määramiseks vajalike instrumentide puudumise tõttu selgemaks. Seega on lõpliku tõe välja selgitamine jäänud Juno, Vana-Rooma mütoloogias peajumala Jupiteri abikaasa nime kandva sondi hooleks.

Jälgi Forte uudiseid ka Twitteris!

Kasutad reklaamiblokeerijat.

Sisu mugavamaks tarbimiseks
telli Delfi Kogupakett või reklaamivaba pakett.

Kogupakett
1€ / kuus*
Sisaldab 11 Eesti tippväljaande tasulist sisu, vähem bännerreklaame, saad jagada kuni 4 kasutajaga.
* Esimene kuu 1 €, edasi 9,99 €
Reklaamivaba pakett
2,99€ / kuus
Saad lugeda tasuta sisu ilma bännerreklaamideta. Ei sisalda tasulise sisu lugemisõigust.
 
Lisan erandi. Vaata AdBlock juhist siit
ja AdBlock Plus juhist siit.
Mõistame, et käid meie juures uudiseid lugemas, mitte reklaame vaatamas. Reklaamidest sõltub meie sissetulek ja see võimaldab meil pakkuda sulle soodsalt head ajakirjandust.